Autor Wątek: Co w kinie piszczy czyli ważne wydarzenia z filmem związane  (Przeczytany 5033 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Co w kinie piszczy czyli ważne wydarzenia z filmem związane
« dnia: Wrzesień 28, 2013, 08:57:34 »
Czyli ważne premiery filmowe. Czyli rozdanie ważnych nagród filmowych, jak Oskary, nagrody festiwalu weneckiego czy Orły oraz nagrody festiwalu gdyńskiego, z naszego podwórka.  Czyli ciekawe projekcje, ciekawe spotkania z ludźmi kina etc. etc.
Tymczasem...czy ktoś oglądał "Wielki test o polskim kinie", który odbył się w zeszły poniedziałek?
Czy ktoś zechce się podzielił refleksjami, na przykład na temat zorganizowania takiego przedsięwzięcia, trudności pytań czy nawet zechce ponarzekać na kondycję polskiego kina? ;)
Ze swojej strony mogę powiedzieć, że nie podobała mi się rywalizacja na linii: Warszawa - Wrocław, gdzie w tym pierwszym mieście zebrani zostali ludzie kina - aktorzy, reżyserzy, kompozytorzy; natomiast Wrocław reprezentowali laicy. Wygrana Warszawy w tym kontekście jest że tak powiem, żałosna :P 
Pytania były stopniem trudności zróżnicowane, aczkolwiek niezbyt trudne, liczył się głównie czas, bo ludzie raczej na pytania odpowiadali poprawnie :P

Wśród internautów natomiast przeprowadzono sondę na najważniejsze kobiece i męskie postacie polskiego kina. Nie dam się posiekać, ale nie pamiętam, czy o atrakcyjności i seksapil też tam nie chodziło.  <mysli> Typy niektóre zaskakują, tak jak zaskakuje   brak  innych w takim zestawieniu. Ale to wiadomo - rzecz gustu.
Aktorki:
5. Cielecka
4. Szapołowska
3. Figura
2. Tyszkiewicz
1. Dymna

Aktorzy:
5. Małaszyński
4. Linda
3. Dorociński
2. Cybulski
1. Łapicki

I co jeszcze mogę o tamtym wieczorze powiedzieć to to, że podobało mi się wykonanie Mirka Baki piosenki z czołówki "Prawa i pięści" ;D

Przypominajcie proszę o ważnych i ciekawych wydarzeniach z kinem związanych ;)

Offline mindreader

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 379
  • Wyróżnienia:
Odp: Co w kinie piszczy czyli ważne wydarzenia z filmem związane
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 28, 2013, 11:31:20 »
Wśród internautów natomiast przeprowadzono sondę na najważniejsze kobiece i męskie postacie polskiego kina. Nie dam się posiekać, ale nie pamiętam, czy o atrakcyjności i seksapil też tam nie chodziło.  <mysli> Typy niektóre zaskakują, tak jak zaskakuje   brak  innych w takim zestawieniu. No ale to wiadomo - rzecz gustu.

Pokłóciłam się z koleżanką na temat tej sondy :P Tak naprawdę chodziło o aktorów 'pożądanych' i ona twierdziła, że chodzi właśnie o takich, których w filmie chcą zatrudniać, a ja twierdziłam, że chodzi o tych pożądanych, ale bardziej w sensie fizycznym, czyli właśnie pod kątem atrakcyjności...
I ja wiem, że to kwestia gustu, ale niestety mój brak serca do Kasi Figury i Bogusława Lindy sprawiły, żem się oburzyła :P
Za to cieszy Magda w pierwszej piątce :D Ja tam bym ją na szczyt wysunęła, oczywiście nie umniejszając zupełnie pani Tyszkiewicz, czy pani Dymnej... ale no, ja przy Cieleckiej jestem zupełnie nieobiektywna.

Rywalizacja między miastami też mi się nie podobała. Zwłaszcza to podkreślanie, że stolica wygrywa. Oczywiście, że wygrywa, skoro składa się z aktorów i reżyserów i to też takich, których w znacznej części filmy dotyczyły. O to też się pokłóciłam, bo nie zgadzam się ze zdaniem, że reżyser niekoniecznie zna cudze produkcje :P Znaczy jasne, nie mówię, że zna 100%, ale... klasyki nie zna? To, że Agnieszka Holland w rundach ogólnych zmiotła resztę nie było dla mnie żadnym zaskoczeniem. :P

Dla mnie pytania były średnio trudne, ale ja nie bardzo filmy oglądam. Za to strzelałam wybornie i generalnie szło mi przyzwoicie :)

Za to zupełnie nie widzę powodu na narzekanie na kondycję polskiego kina. Może nie do końca orientuję się w tym, co teraz, ale myślę, że patrząc na ostatnią dziesięciolatkę, to wcale nie jest tak, że nie ma co obejrzeć. Są filmy lepsze, gorsze, ale to jak wszędzie ;) A w sumie nie oszukujmy się - wszędzie powstaje chłam, wszędzie przeciętne produkcje i wszędzie dobre filmy, które spotykają się z całkiem pozytywnym odbiorem. To tak samo, jakby narzekać na kondycję polskiej piosenki, polskiej literatury... a w każdej dziedzinie mamy perełki - niekoniecznie to, co rozreklamowane i widzialne/słyszalne na każdym kroku, ale jednak. Ostatnio kupiłam sobie "Wenecję", film stosunkowo młody, bo z 2010 roku i uważam, że naprawdę fajny poziom. Albo "Uwikłanie" z 2011 - też mi się podobał i nie mam zastrzeżeń do tak zrealizowanych produkcji. Gdybym miała z dwa razy wyższą pensję, to może wyszukałabym sobie i w nowościach tegorocznych takie perełki, ale niestety chwilowo mnie na takie ukulturalnianie nie stać ;)

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Co w kinie piszczy czyli ważne wydarzenia z filmem związane
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 28, 2013, 16:11:37 »
Również wydaje mi się, że w tym kryterium chodziło o fizyczność. Po pierwsze, co internauci mają do powiedzenia w sprawie chęci zatrudniania aktora przez reżysera (co  to za pytanie, kiedy większość wpisałaby nazwisko aktora w google i po sprawie). Po drugie, Małaszyński chętnie zatrudniany? <mysli> To już Więckiewicz bije go na głowę i słusznie. A brzydki Małasz nie jest i podobać się internautkom może. 
I kolejna sprawa. Oczywiście, że reżyserzy znają filmy konkurencji. Oglądają choćby po to, by zrobić swój film dużo lepiej. Coś zgapić, coś wyśmiać w swoim filmie potem może. Czy nie tak jest? <mysli> A już znajomość klasyki kina to dla reżysera, czyli człowieka po studiach, chyba normalna i oczywista jest  <mysli>

Offline mindreader

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 379
  • Wyróżnienia:
Odp: Co w kinie piszczy czyli ważne wydarzenia z filmem związane
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 28, 2013, 17:24:04 »
I kolejna sprawa. Oczywiście, że reżyserzy znają filmy konkurencji. Oglądają choćby po to, by zrobić swój film dużo lepiej. Coś zgapić, coś wyśmiać w swoim filmie potem może. Czy nie tak jest? <mysli> A już znajomość klasyki kina to dla reżysera, czyli człowieka po studiach, chyba normalna i oczywista jest  <mysli>
Otóż to. Dokładnie tak powiedziałam. Na co usłyszałam, że reżyserzy nie mają czasu na oglądanie innych filmów, bo albo siedzą w tekście, albo pracują na planie.
Tylko moim zdaniem w Polsce nie mamy wielkich premier dwa razy dziennie, tylko raz na jakiś czas ;) No i czasami też ludzie kina czują potrzebę pokazać się na galach, tudzież właśnie premierach filmowych ;)
A znajomość klasyki kina, to jednak jest w standardzie u większej części populacji, więc aktorów, reżyserów i innych ludzi kina tym bardziej nie omija :P Wyniki ogólnopolskie, czy te ze studia we Wrocławiu były naprawdę przyzwoite, więc z wiedzą filmową wcale nie jest u nas tak źle ;) Zwłaszcza, że czasami po prostu jakieś szczegóły mogły wylecieć z głowy, co nie jest równoznaczne z całkowitą nieznajomością danego filmu :)

Małaszyński mnie zaskoczył. Zewnętrznie faktycznie prezentuje się przyzwoicie, jednak aktorsko mam same 'ale', bo dla mnie jest zwyczajnie drewniany. Wszystko na jedno kopyto - czy się złości, czy wyznaje miłośnie, to ma taką samą minę i taki sam ton głosu :P Szczerze mówiąc wolę jak śpiewa. Zdecydowanie :)

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Co w kinie piszczy czyli ważne wydarzenia z filmem związane
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 04, 2014, 15:21:04 »
Nadchodzą Oskary, nadchodzą Orły, nadchodzi kolejny rok festiwali filmowych. Ktoś ma jakichś faworytów do Oskarów? Kto się w tym roku ściga? Bo ja jak zwykle bardziej skupiam się na naszym podwórku i czekam na marcowe rozdanie Orłów.
Lista filmów spora a ja widziałam zaledwie dwa tytułu. Docierają wieści, że największe szanse mają Ida, Imagine, Chce się żyć.
Coś ten Wajda nie ma szczęścia... <mysli>
Wszystko okaże się już za kilka tygodni:)
 

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Co w kinie piszczy czyli ważne wydarzenia z filmem związane
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 21, 2014, 21:51:11 »
Właśnie zakończył się gdyński festiwal filmowy. Tegoroczny Złoty Lew powędrował w ręce reżysera historii o Zbigniewie  Relidze . To polski kardiolog, które jako pierwszy w Polsce przeszczepił serce. (gdyby ktoś nie wiedział). Najlepszym aktorem okazał się aktor grający Religę - Tomasz Kot.
Ktoś ma jakiś komentarz do tego wydarzenia?Czy skomentować można tylko wtedy, gdy się już sam film zobaczy...czyli dzieło końcowe, nagrodzone?
Ja mogę powiedzieć tylko tyle (bo filmu jeszcze nie wiedziałam), że myślałam, iż filmy biograficzne nie cieszą się zbyt dobrą passą na polskich festiwalach filmowych. Wnioskuję tak...bo film o Wałęsie Wajdy jakoś przepadł, o ile pamiętam.  <mysli> Cóż , polityczne sympatie czy antypatie rzutują pewnie wszędzie.
Najlepsza aktorką została Zosia Wichłacz - powstańcza Biedronka ("Miasto44").

Offline BlackTiger

  • Zaawansowany
  • ****
  • Wiadomości: 705
  • Wyróżnienia:
Odp: Co w kinie piszczy czyli ważne wydarzenia z filmem związane
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 22, 2014, 09:57:47 »
Cieszy mnie, że Zosię Wichłacz dostrzeżono. Naprawdę dobrze zagrała. Należało jej się.

O "Bogach" trudno się wypowiedzieć, bo dopiero będzie film w kinach..., ale intryguje mnie. Lubię tę tematykę, wiec na pewno obejrzę.
Kot nieźle się prezentuje jako Religa. Ucharakteryzowany podobnie, hehe :P

Widocznie "Wałęsa" był słabym filmem, co wielu potwierdza, więc pewnie i towarzystwo nie chciało nagradzać czegoś przeciętnego.
Może "Bogowie" są lepsi. :P
Trza zobaczyć.

Offline Mintek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1047
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polski faszysta
  • Wyróżnienia:
Odp: Co w kinie piszczy czyli ważne wydarzenia z filmem związane
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 23, 2014, 09:30:40 »
Powszechnie chwalone jest "Miasto 44". Trailery też się prezentują nieźle, oby całość nie przypominała "Bitwy Warszawskiej" - to już będzie dobrze...
"Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem. Możesz być lepszy ale gołąb i tak poprzewraca figury, nasra na szachownicę i będzie się cieszył, że wygrał"

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Co w kinie piszczy czyli ważne wydarzenia z filmem związane
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 23, 2014, 09:41:31 »
"Miasto 44" z pewnością nie jest drugą "Bitwą Warszawską" . BlackTiger już widziała ten film i cóż, sądzę, że Jej takie podobieństwo by nie umknęło...gdyby było.

http://www.dyskutujesz.pl/index.php?topic=786.msg35652#msg35652

Swoją drogą, byłam przekonana, że to własnie ten film dostanie Lwa :P

Offline BlackTiger

  • Zaawansowany
  • ****
  • Wiadomości: 705
  • Wyróżnienia:
Odp: Co w kinie piszczy czyli ważne wydarzenia z filmem związane
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 23, 2014, 10:10:53 »
Powszechnie chwalone jest "Miasto 44". Trailery też się prezentują nieźle, oby całość nie przypominała "Bitwy Warszawskiej" - to już będzie dobrze...

Czy tak powszechnie to nie wiem... Bardzo dużo osób krytykuje, przynajmniej z mego otoczenia.
Mam wrażenie, że jestem w mniejszości, której się podobało.

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Co w kinie piszczy czyli ważne wydarzenia z filmem związane
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 23, 2015, 17:50:03 »
Polski film otrzymał Oskara, pierwszy raz w historii  <niecierpliwy> Bardzo mnie to cieszy, bo to sukces. Cieszę się, pomimo że "Idy" nie widziałam. Cieszę aię aczkolwiek zastanawiam się teraz dlaczego Oskara nie dostało "W ciemności" <mysli> Wątki o ratowaniu Żydów chyba jednak się dobrze nie sprzedają, w przeciwieństwie do innych. Ale pewnie nie o historię w obu filmach chodzi.
"Ida" być może miała lepsze zdjęcia, w ogóle to wszystko w tonacji czarno - białej <mysli>
Oglądał ktoś "Idę" i może coś na temat filmu powiedzieć.
Może ktoś galę oglądał?
O kinie amerykańskim nie mówię, bowiem jest ono dla mnie coraz mniej atrakcyjne. W odróznieniu od filmów nieanglojęzycznych - tam się zawsze pojawi coś ciekawego :)

Offline mindreader

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 379
  • Wyróżnienia:
Odp: Co w kinie piszczy czyli ważne wydarzenia z filmem związane
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 23, 2015, 23:26:40 »
Ja oglądałam "Idę", ale ja jestem historycznym ignorantem, więc 'ugryzłam' ten film od zupełnie innej strony. Co można o "Idzie" powiedzieć? Przede wszystkim ma piękne zdjęcia. I cudownie, ale to cudownie zagrała w nim Kulesza. To bardzo nierówna aktorka - zwłaszcza pod względem tego, co wybiera sobie do grania, bo tu "Róża", a tu serial "Prosto w serce", tu w "Idzie" nagradzana po świecie rola, a z drugiej strony koleżanka Natalki Boskiej w "rodzince". Nie mówię, że aktor ma grać tylko komediowo, albo tylko ambitnie, ale... ona w filmach jest boska, a w tej całej reszcie zupełnie nie. Jakby traktowała czysto zarobkowo, a wykazywała się, gdzie się ma wykazać. No dobrze, ale ja nie o tym. W "Idzie" jest boska.
A sam film jest statyczny. Powolny. Można się wczuć w tę historię i smakować ją małymi kęsami, a można się zniechęcić po kawałku, bo nie ma się w co wciągnąć. To zależy chyba od oglądającego. Mnie się podobało, a mój kolega w pracy oznajmił dziś, że nie wytrwał i w tym filmie się nie ma co podobać. Co człowiek, to opinia.

Offline BlackTiger

  • Zaawansowany
  • ****
  • Wiadomości: 705
  • Wyróżnienia:
Odp: Co w kinie piszczy czyli ważne wydarzenia z filmem związane
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 24, 2015, 20:48:12 »
Ja obejrzę może kiedyś, ale przez ten pierwowzór postaci Wandy przestało mnie ciągnąć. Obawiam się, że na piedestał został wyniesiony antybohater... I przez ten bum też mam dość. A Kuleszy zaczynam mieć po dziurki w nosie. Niedługo mi z lodówki wyjdzie. Ona chyba dla mnie zawsze będzie Duśką z Pensjonatu pod Różą. Nie wiem co ludzie w niej widzą, ale mnie nie przekonuje. Może po Idzie zmienię zdanie :P
Nadrobię to cuś, bo zanim się zrobiło o filmie głośno, słuchałam rozmowy z reżyserem i wtedy mnie zaintrygował, ale to 2 lata temu było.

Niemniej... Gratulacje się należą, bo wyróżnienie duże, tylko małe zboczeniowe historyczne "ale" się kołacze z tyłu łba. Może przejdzie.  A i Oscar dla nas niby pierwszy, ale tak naprawdę nie tak bardzo. Przecież był Wajda, Piotruś i Wilk, Polański, Kaczmarek itp.
Pierwszy filmowy, ale nie pierwszy w ogóle.
Za to chciałam napisać, że cieszę się z Oscarów dla Grand Budapest Hotel <3
Jest to film, który w tym roku zrobił na mnie największe wrażenie. Jego absurdalność i inność zwaliła mnie z nóg. Oglądałam i nie mogłam uwierzyć w to, co widzę. Na trzeźwo się nie da, w sensie na pewno przyjemniej po kieliszku pigwówki, ale niewątpliwie jest to wspaniały film artystyczny. :D


Mam ochotę zobaczyć jeszcze Boyhooda.

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Co w kinie piszczy czyli ważne wydarzenia z filmem związane
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 24, 2015, 22:45:49 »
Widzę że się nad tym wyborem mocno dyskutuje tu i ówdzie. Poza płynącem jadem -jak zwykle zresztą ::)- pojawiają się i poważniejsze opinie.
Ja filmu nie widziałam i nawet dotychczas nie bardzo wiedziałam o czymon jest...poza stalinowską sedzią i młodą zakonnicą w nowicjacie. Nawet bymi do glowy nie przyszło szukać pierwowzoru postaci. Dlatego koniecznie musze nadrobić - tym bardziej, że nie mogę sobie wyobrazić oglądania takiego filmu bez odniesienia do ówczesnych czasów. Ponadto...no właśnie, podobno "Ida" ukazuje holocaust jako sprawkę Polaków...hmm
Skoro tak i skoro nikt nawet nie pomyślał o nagrodzeniu "W ciemności" to chyba "Pokłosie" zasługuje na kilka Oskarów <tak> <slucha>
No ale chyba za daleko poszłam...

Offline planeta

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Kobieta
  • W tym jest ambaras - żeby dwoje chciało naraz
Odp: Co w kinie piszczy czyli ważne wydarzenia z filmem związane
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 17, 2018, 13:29:27 »
A co sądzicie o Zimnej Wojnie? Wg mnie Kulesza tutaj jest fajnym tłem i nie jest jej za dużo. Kulog dobra, ale Kot jesczze lepszy i to on zasługuje na największe wyróżnienie. Absolutnie oscarowy film> też cichy... Ale widać tu, ze Pawlikowski świetnie robi zdjęcia. Są przepiękne, jak obrazy, które można osobno interpretowac. Nie ma tu miejsca na przypadkowosc.