Autor Wątek: Piosenka, która...  (Przeczytany 48055 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Caliente

  • Przyjaciel Forum
  • *****
  • Wiadomości: 584
  • Wyróżnienia:
Piosenka, która...
« dnia: Czerwiec 23, 2012, 16:24:41 »
Pozwalam sobie założyć wątek (Donia i Jean - dzięki za pomoc! ;) ).
Powstaje z myślą dzielenia się piosenkami, do których mamy bardziej lub mniej emocjonalny stosunek. Wrzucamy piosenki które nas pocieszają, motywują do działania, zachwycają, wyrażają naszą radość kiedy jesteśmy szczęśliwi...


I na początek ode mnie, trzy piosenki, które stosuję na doła.

1) Kiedy mam ochotę mojego doła pielęgnować, słucham Braciowej piosenki - "Jutro zmienię wszystko".
Nie znam drugiego utwory który mówi o takiej skrajnej beznadziei.
Pusty, bezbarwny, marny, nieważny, jeden z miliona, pan Nic, byle kto...

2) Kiedy potrzebuję pocieszenia i muzycznego "pogłaskania po głowie", włączam Rojka - "Cisza i wiatr"
Delikatna, wręcz łagodna, o podnoszących na duchu słowach ;)
Oddech weź, już najgorsze jest za tobą...
w końcu gdzieś będzie lepiej,? daję słowo.
Nie bój się, uwierz w siebie - masz już wszystko,
poczuj więc, że przed tobą cała przyszłość...


3) A kiedy potrzeba mi motywującego kopa, przypomnienia że mam się pozbierać do kupy i przestać marudzić, nie ma nic lepszego jak Ira i "Mocny".
Masz siłę, masz wiarę, raz jeszcze pozbieraj się,
Nie żyjesz za karę, nie!
Każdy budował swoje życie albo je niszczył zgodnie z zasadami, które sam sobie narzucił. Albo które odrzucał.
Dla nikogo nie było ratunku.

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 23, 2012, 17:46:35 »
Jak tak patrzę teraz to wątek wydaje mi się z minuty na minutę coraz fajniejszy i jeszcze fajniej się zapowiadający :-)

Ja też bardzo, bardzo lubię "Jutro zmienię wszystko", aczkolwiek nie stosuję jej w momentach zwątpienia, doła a właśnie w momencie wychodzenia na prostą :)

Piosenka, która...jest coverem.
Coverów nie cierpię, z natury można powiedzieć. Znalazło by się kilka "republikowych", ale tematu, jak sobie przysięgłam, nie ruszam. Ogólnie wykonywanie piosenek czyichś przez kogoś innego na jakichś festiwalach jest dla mnie rzeczą normalną (zwykle to i tak "jednorazówki") ale nagrywanie całych płyt z coverami to nieporozumienie.
Są wyjątki.

Pierwszy spodobał mi się bardziej niż oryginał  Dirty Diana - Cugowski
Filmu, do którego to nagranie (wykonanie) powstało - nie cierpię. Obejrzałam, bo Dorociński grał. Nie wróciłam już do niego. Ale rockowa "Brudna Diana" bardziej mnie przekonuje niż popowa  smilie_girl_020

Drugi wyjątek nie spodobał się bardziej niż oryginał, ale totalnie mnie rozczulił. Artyści przez większe "A' raczej. Wyszło super : Co mi panie dasz? - Mozil, Kulka

Dodatkowo nie wiadomo, czy w głośnikach ta muzyka gra czy gna w końcu? :D

Piosenka, która...towarzyszy mi w gorszych chwilach to "Sen o dolinie" Budki. Co ciekawe, to też cover :-) Swoją drogą ''Ain't No Sunshine'' kocham w każdym możliwym wydaniu:)

Offline Avant

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Płeć: Kobieta
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 23, 2012, 20:35:29 »
Jean, ciekawy duet Gaby Kulki i Czesława, a klimatyczna sceneria potęguje nastrój. Fajnie usłyszeć ich razem.

Ode mnie piosenki, które zawsze mnie wzruszają...

Jako pierwszą chciałabym wymienić zapewne wszystkim znaną: The Beatles - "Yesterday"
Czarno-białe nagranie, smutne słowa i świadomość, że to było tak dawno, że niektórzy (zarówno na scenie i przed sceną) już odeszli... Chyba powinni zabraniać oglądać zmarłych na filmach, naprawdę dziwne uczucie. W końcu te wszystkie młode dziewczyny kiedyś miały marzenia, plany, bawiły się przed sceną, a dziś są już pewnie staruszkami lub może pożegnały się ze światem... Nie mówiąc o samych Beatlesach. Taka refleksja o przemijaniu, ale lepię skończę te wywody, bo robi się zbyt patetycznie, a ja nie lubię patosu. :ysz:

Drugim utworem jest także kompozycja Beatlesów - "Hey, Jude".
Warto zwrócić uwagę na to, do kogo śpiewana jest ta piosenka. Gdy Lennon zostawił żonę wraz z synem Julianem odchodząc do innej kobiety, Paul napisał dla Juliana właśnie ten utwór.
I to właśnie przez wzgląd na adresata tego utworu oraz słowa do niego kierowane, ta piosenka powoduje we mnie wzruszenie.  :th_0girl157: Nie jest to kolejne wyznanie miłości do kobiety, ale zdania kierowane do chłopaka, którego zostawił ojciec. Kurczę, mnie to rozkleja, ale w zasadzie nastawia pozytywnie (polecam poczytać tekst piosenki).

Na koniec jeszcze coś z polskiego repertuaru: Akurat - "Lubię mówić z tobą".
Proste, a trafia.

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 25, 2012, 21:48:10 »
Kocham młodych ludzi, którzy kochają The Beatles. Jest tutaj jeszcze jedna taka duszyczka :-) Dla mnie nie ma nic lepszego jak  Let it be Te spazmy nastolatek na koncertach...:-)

Cytuj
Pierwszy spodobał mi się bardziej niż oryginał  Dirty Diana - Cugowski
Filmu, do którego to nagranie (wykonanie) powstało - nie cierpię. Obejrzałam, bo Dorociński grał.

Oczywiście pomyliłam tytuły, nie aktorów, to znak jak bardzo kocham takie kino :P  smilie_girl_101

Piosenka, która...nastręczyła mi problemów z płcią wokalistów.

Są takie, przy których latami byłam przekonana, że śpiewa to kobieta...a śpiewał facet i na odwrót.

Trzy główne typy:

Smalltown boy - Bronski beat

Przez 12 lat byłam święcie przekonana, że ten głos należy do kobiety. Skromnie zaznaczę tylko, że kiedyś nie było internetu a i znajomość jeżyków obcych (nie z winy obywateli) niespecjalnie stała na wysokim poziomie. To na wypadek, gdyby ktoś dziwił się, że zdobywanie takiej wiedzy zajęło Aż tyle czasu :P
Bronski beat to zespół przede wszystkim preferujący new romantic (do poczytania w necie, co to takiego było) a ta piosenka opowiada o życiu homoseksualisty w małym brytyjskim miasteczku.

Twist in my Sobriety - Tanita Tikaram

Tutaj również kilka lat słodkiej nieświadomości w przypisywaniu głosu facetowi, tym razem. Kawałek też bardzo stary a zawiera tuzin pretensji do pana Boga. Tekst może jednoznacznie nie wskazywać, ale czytałam kiedyś o tym....:)

Is this love? - Alice Moyet

Połowa duetu Yazoo, również z lat 80-tych. Tutaj zawsze było pół na pół - kobieta : mężczyzna. Nawet przy tym utworze miałam problemy: Only you - Yazoo

Ciąg dalszy, mam nadzieję, nastąpi...:)

Offline Caliente

  • Przyjaciel Forum
  • *****
  • Wiadomości: 584
  • Wyróżnienia:
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 25, 2012, 22:05:09 »
Ode mnie dzisiaj piosenka, która o kimś mi przypomina i przez to zawsze mi po niej smutno: Goodbye my lover Jamesa Blunta.

Nigdy nie gustowałam w piosenkach radiowych, ale przypadkiem ją usłyszałam i uderzyły mnie słowa. Kocham piosenki, z którymi mogę się identyfikować, które opisują to, co sama czuję. Pewnie dlatego, że mnie brakuje takiej poetyckiej nuty, żeby to tak ładnie ubrać w słowa. ;)
No i głos Jamesa jest wprost idealny do tych słów, taki delikatny, taki... nie do końca męski (to tak trochę a'propo posta Jean).

"Cause I saw the end before we'd begun...

It may be over but it won't stop there.
I am here for you if you'd only care..."
Każdy budował swoje życie albo je niszczył zgodnie z zasadami, które sam sobie narzucił. Albo które odrzucał.
Dla nikogo nie było ratunku.

Offline Justek

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2302
  • Płeć: Kobieta
  • we are only the sun
  • Wyróżnienia:
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 26, 2012, 15:56:37 »
Pozwolę się wtrącić troszeczkę...  smilie_girl_308 z piosenką, która zajmuje 1 miejsce na mojej liście najsmutniejszych piosenek. Serio! Tyle czasu minęło, odkąd pierwszy raz ją usłyszałam, równie dużo dni upłynęło od momentu, gdy zaczęła mi się szczególnie smutno kojarzyć, a ja ilekroć ją sobie puszczę- robi mi się w środku tak ogromnie smutno. I szklanki w oczach.

Republika- Odchodząc

bo...

odchodząc zabierz mnie
proszę, weź mnie też


Podobne wrażenie wywołuje we mnie piosenka Kasi Nosowskiej- Kto tam u Ciebie jest?, z tekstem Agnieszki Osieckiej. Wydaje mi się, że w obydwu przypadkach szczególne znaczenie mają właśnie te teksty, proste w słowach, proste w przekazach. Niby śpiewa tylko: "Prawie już o Tobie nie myślę..." jako podsumowanie jednej zwrotki, a ja jestem w stanie wyobrazić sobie do tego jakąś wielką historię, widzę przed oczami kobietę, która prawie zapomniała...tylko ten stuk, ten stukot w głowie...

Offline irishsoul

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 26, 2012, 23:34:04 »
piosenką, która zajmuje 1 miejsce na mojej liście najsmutniejszych piosenek.

A u mnie od lat niezmiennie Edyta Bartosiewicz- Ostatni
Matko, ile skojarzeń, ile łez, słowa- wszystko!!!

Za to piosenka, która ZAWSZE poprawia mi humor, daje najwięcej radości, dzięki której inaczej patrzę na świat i potrafię rozwiązaż każdy problem... panie i panowie, proszę się nie śmiać (uprzedzam :P)

http://www.youtube.com/watch?v=Jh7BY12Wx2c&feature=fvsr Kelly Family- An Angel :)

Od tej piosenki zaczęły się najcudniejsze lata mojego dziecinstwa, dorastania, młodości, lata pełne wzruszeń, pełne nowych doznań, lata, kiedy wszystko było o wiele prostsze, kiedy tak mało było potrzeba, żeby mieć uśmiech na twarzy. I to wspomnienie daje mi siłę na wszystko!!!! Nigdy żadna piosenka, choćby była na wyrzynach twórczości muzycznej- nie będzie dla mnie znaczyła co ta. :)

Offline Mintek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1047
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polski faszysta
  • Wyróżnienia:
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 27, 2012, 10:53:24 »
http://www.youtube.com/watch?v=TGtb3ojmmWs
Zbigniew Gniewaszewski - "Być wszędzie gdzie nas nie ma". Piosenka która chyba jak żadna inna kojarzy mi się z moim dzieciństwem, dorastaniem, wakacjami na wsi.... Dziś już niemal zapomniana.
"Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem. Możesz być lepszy ale gołąb i tak poprzewraca figury, nasra na szachownicę i będzie się cieszył, że wygrał"

Offline Kompaktowa

  • Art's Souls
  • *****
  • Wiadomości: 771
  • Płeć: Kobieta
    • Artistic Souls
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 27, 2012, 13:18:57 »
Piosenka, która wywołuje u mnie piękne wspomnienia i przysparza mnie o dreszcze.

Kancelaria - Zabiorę Cię właśnie tam
Spędziłam dużo cudownych chwil przy tym utworze u boku bliskiego mi mężczyzny.
Teraz pozostały tylko wspomnienia...
Pozwólcie, że nie będę tego bardziej komentować...

Czekam na jeden gest, wiara jest moją siłą
Jestem pewien, że wciąż potrzebujesz mnie
Dzień przemija za dniem, znów nam siebie ubyło
Życie zbyt krótko trwa więc zdecyduj się...

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 04, 2012, 10:41:32 »
http://www.youtube.com/watch?v=TGtb3ojmmWs
Zbigniew Gniewaszewski - "Być wszędzie gdzie nas nie ma". Piosenka która chyba jak żadna inna kojarzy mi się z moim dzieciństwem, dorastaniem, wakacjami na wsi.... Dziś już niemal zapomniana.

Ja ją doskonale pamiętam - słuchałam wtedy listy przebojów radiowej jedynki regularnie. Kiedyś już gdzieś pisałam o tych piosenkach, które zaistniały na chwilę i zostały zapomniane, bo ustąpiły miejsca innym. Dołączę kolejną:

Sen na pogodne dni

Jeszcze Lidia Stanisławska śpiewała, że zawsze można powrócić i Skaldowie słali prośby o niedomykanie drzwi. To te, które zapamiętałam najmocniej.

Piosenka, która wywołuje u mnie piękne wspomnienia i przysparza mnie o dreszcze.

Kancelaria - Zabiorę Cię właśnie tam
 


Owszem, ciarki występowały, ale nie takie jak przy tym:
Zaopiekuj się mną
To dopiero tworzyło klimaty smilie_girl_308

Offline Amaranth

  • Art's Souls
  • *****
  • Wiadomości: 1664
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 04, 2012, 15:11:53 »
Piosenka, która jest idealna na wakacje smilie_girl_301

Grubson - Wakacje

Przez całe poprzednie wakacje jej słuchałam i teraz chętnie do niej wracam  smilie_girl_269

Offline El

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Płeć: Kobieta
  • zagubiona w czasie...
  • Wyróżnienia:
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 04, 2012, 21:52:06 »
Piosenka, która kojarzy mi się z urodzinami Lubego z przed trzech lat, jego zszokowaną miną, która niemal zniszczyła moją niespodziankę dla niego i ze smakowymi mazakami do pisania na ciele, których ślad można... zlizać smilie_girl_308

Joe Cocker - You Can leave your hat on
« Ostatnia zmiana: Lipiec 06, 2012, 05:47:50 wysłana przez El »
Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi autami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury, to jednak wypadałoby mieć własną.
Andrzej Sapkowski

Offline Caliente

  • Przyjaciel Forum
  • *****
  • Wiadomości: 584
  • Wyróżnienia:
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 06, 2012, 00:41:59 »
Pozwolę się wtrącić troszeczkę...  smilie_girl_308 z piosenką, która zajmuje 1 miejsce na mojej liście najsmutniejszych piosenek.

A u mnie to miejsce zajmuje "Amanda" Bostonu. Piosenka właściwie w ogóle nie jest smutna. Jest piękna i zadedykowana przez kogoś ważnego może sprawić, że serce szybciej zabije.
Chyba, że ten ktoś potem odchodzi, zapomina... a wtedy utwór wędruje na listę piosenek smutnych.

You, you and I girl
We can share a life together
It's now or never
And tomorow may be too late
Każdy budował swoje życie albo je niszczył zgodnie z zasadami, które sam sobie narzucił. Albo które odrzucał.
Dla nikogo nie było ratunku.

Offline Maleńka

  • Przyjaciel Forum
  • *****
  • Wiadomości: 2304
  • Płeć: Kobieta
  • Don't be afraid!
  • Wyróżnienia:
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 08, 2012, 21:01:59 »
Depeche Mode - Free love
Uwielbiam piosenkę, zwłaszcza słowa - gdy sobie przetłumaczyłam, pasowały idealnie do mojej sytuacji osobistej, gdy poznawałam mężczyznę życia ;)

And I'm only here
To bring you free love
Let's make it clear
That this is free love
No hidden catch
No strings attached
Just free love

 smilie_girl_301
Nie przeglądaj forum anonimowo :) Dołącz do nas, zarejestruj się już dziś ;) Zapraszamy <komputer>

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 09, 2012, 10:13:04 »
Piosenka, która kojarzy mi się z urodzinami Lubego z przed trzech lat, jego zszokowaną miną, która niemal zniszczyła moją niespodziankę dla niego i ze smakowymi mazakami do pisania na ciele, których ślad można... zlizać smilie_girl_308

Joe Cocker - You Can leave your hat on

No powiedz, że lubisz ten film bardzo, do kompletu smilie_girl_308
Uwielbiam Cockera smilie_girl_321

Piosenka, która...wprowadza mnie zawsze, ale to zawsze, w stan totalnego spokoju

Sailing

Zresztą Rod jest dla mnie tym samym czym Cocker. Nawet ich głosy są tak samo chrypiąco zachwycające. Sama nie wiem co jeszcze o niej (piosence) napisać, oprócz tego, że jest cudowna...tekst ma mądry :P Mnie się  kojarzy on między innymi z przemijaniem :)

Muszę, po prostu muszę edytować wiadomość, może już nie będzie okazji a jest
piosenka, która...mnie zachwyciła i zawładnęła mną całkowicie łącznie z kontrowersyjna wokalistką, kiedy miałam 15 lat
Kiedy jeszcze potrzebowałam tłumacza przy każdym sięgnięciu po piosenkę anglojęzyczną. Kiedy wreszcie poznałam treść. To był lipiec, nie pamiętam który dokładnie, wybaczcie.
O'Connor była od zawsze skandalistką. Zasłynęła głównie z publicznego podarcia zdjęcia Jana Pawła II, ale muzycznie była piękna przez pewien czas. Te niektóre piosenki a cappella - cudo.
Zadedykuję Dodi, cokolwiek się stało...bo nic nie może równać się z Tobą:)

http://www.youtube.com/watch?v=iUiTQvT0W_0

Naprawdę ładny kawałek - polecam każdemu ;)

« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2012, 16:37:40 wysłana przez Jean »