Autor Wątek: Piosenka, która...  (Przeczytany 48052 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #150 dnia: Grudzień 21, 2013, 16:49:52 »
Chociaż... sami twórcy twierdzą, że piosenka jest o Jarosławie Krecie :D I znów każdy sobie może dopisać jakiegoś swojego Jarka. :D
No właśnie nie rozumiem czegoś takiego...tak samo jak ten gościu od piosenki "Cztery osiemnastki", który mówi że to wcale nie piosenka o osiemnastoletnich dziewczynach tylko o felgach w samochodzie, które ze względu na swój rozmiar są nazywane potocznie "osiemnastkami". Po co? Skoro sugerują w bardzo wyraźny sposób odbiorcom pewne treści - to po co później udawać, że wcale nie o to chodzi? Napisali o Kaczyńskim to napisali.

Bo to zbrodnia nie jest - tym bardziej, że tekst kulturalny i w ogóle to zabawny. Ja tego również nie rozumiem, po co wymyślać jakieś  teorie: " pisaliśmy o tym  a nie o tym o czym wszyscy myślą, że napisaliśmy"?  Przez pewne rzeczy przedstawione w tekście jednak nie o każdym Jarosławie można pomyśleć :P
Tłumaczą się, bo się czegoś boją czy może myślą, że są przez to bardziej cool? <mysli>

Offline BlackTiger

  • Zaawansowany
  • ****
  • Wiadomości: 705
  • Wyróżnienia:
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #151 dnia: Grudzień 21, 2013, 17:06:40 »
Ja myślę, że to żartowanie, takie mówienie, że piosenka o czymś innym... W końcu dzięki temu słuchacz pomyśli, że można jeszcze inaczej tekst zrozumieć. :P
Ja takich tłumaczeń źle nie odbieram. :) Raczej właśnie żartobliwie i jako taki pstryczek, że można też inaczej na coś spojrzeć.

Tekst o Jarosławie kulturalny, chociaż na koniec jednak twierdzą, ze jest świrem skoro pielęgniarka z zastrzykiem wchodzi. :D


A co do "Byłas dla mnie wszystkim" ... To tak o Polsce jako czymś co zawiodło w życiu dorosłym np.

Offline El

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Płeć: Kobieta
  • zagubiona w czasie...
  • Wyróżnienia:
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #152 dnia: Styczeń 04, 2014, 21:57:30 »
Piosenka, która stała się przebojem mojej (naszej) ostatniej sylwestrowej nocy ;D To była tematyczna domówka, której byłam pomysłodawczynią. Tematu łatwo się domyślić <jezyk>... "Lata dwudzieste, lata trzydzieste". Trochę było kręcenia nosem (najbardziej na muzykę - "da się przy niej bawić?"), ale okazało się, że to był strzał w dziesiątkę. Ułożyłam taką playlistę, że chyba co niektórych zaraziłam swingiem <haha>.

Wracając do piosenki (którą najbliższa nasza okolica rozpozna po jednej nutce w "Jaka to melodia", tyle razy była powtarzana <smiech>)... tak świetnie włączało się do jej śpiewania, że co rusz była prośba o replay ;D

Cab Calloway - Minnie the Moocher

A jak dykcję można sobie przy tym poćwiczyć!
A jak dodać do tego ruch, to i co nieco z boczków można zrzucić!
 <haha>
Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi autami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury, to jednak wypadałoby mieć własną.
Andrzej Sapkowski

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #153 dnia: Styczeń 08, 2014, 20:23:33 »
Piosenka, która ...chodzi za mną od wczoraj, bo wczoraj usłyszałam jej najbardziej rockowy cover i się zakochałam...w oryginale (w coverze, swoją drogą)
Mogę prosić o ten cover? Ciekawa jestem.
Oryginał oczywiście bardzo, bardzo lubię.

To było wykonanie koncertowe, nie posiadam  pełnego zapisu tegoż wydarzenia, w sieci również, jak do tej chwili, się to wykonanie nie pojawiło. Będę trzymała rękę na pulsie, jeżeli będzie okazja to zaprezentuje.   Było ostro w każdym razie.  <tak>

Ha, coś mam. Co prawda inna impreza, ale sprawca coveru ten sam. To było coś na ten kształt. Jakość nagrania pozostawia do życzenia, ale na żywo, uwierz, robiło wrażenie:)

Wes Galczynski & Power Train/ JIMIWAY BLUES FESTIVAL 2013/ Come Together

Offline Avant

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Płeć: Kobieta
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #154 dnia: Styczeń 09, 2014, 19:28:25 »
Dziękuję, Jean, że pamiętałaś. :)
Cover faktycznie bardziej rockowy niż oryginał i wierzę, że na żywo był świetny (już w nagraniu czuć moc ;)). Nie słyszałam go wcześniej.

Pamiętam, że pisałam kiedyś o "New" Paula McCartneya, a Ty napisałaś wtedy, że zabierasz się za słuchanie tej płyty.
Udało Ci się ją przesłuchać? Jeśli tak, to ciekawa jestem opinii. :)

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #155 dnia: Styczeń 10, 2014, 21:58:54 »
Podobała mi się - największym sentymentem obdarzyłam tytułowe "New" "Ładna jest również "Road")- aczkolwiek już więcej do całej płyty nie wróciłam. Przesłuchałam ją dwukrotnie od razu, a  kilka razy od   tamtego czasu  słuchałam starych nagrań zarówno Paula, jak i całego zespołu. Po prostu chyba większa ciągotka do staroci. Uwielbiam piosenki zaśpiewane kiedyś przez Paula w duecie z innymi muzykami, że wspomnę o Wonderze i czy Jacksonie (słynne "Say, say, say").
Nowa płyta jest odrobinę inna, w mojej opinii. Stonowana i sentymentalna - mam nadzieje, że użycie takich określeń nie będzie  nadużyciem.
Ja i tak lubię jak pan McCartney śpiewa. Jego angielszczyzna, akcent to miód na uszy.  <zauroczony> (Ja tak mam, "Dr House'a oglądałam tylko po to, żeby sobie posłuchać jak pięknie wypowiada swe kwestie aktor grający tytułową postać :P Naprawdę mniejsza o fabułę :-)).
A do płyty pewnie niebawem powrócę ;)

Offline Avant

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Płeć: Kobieta
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #156 dnia: Styczeń 11, 2014, 23:31:25 »
Cieszę się. :)
Ja "New" bardzo polubiłam i słucham często. W moim osobistym rankingu jego ulubionych płyt znalazłaby się dość wysoko (gdzieś za "Ram", "Band On The Run" i paroma innymi).
Moim zdaniem jest to płyta świeża, ciekawie różnorodna, pełna świetnych melodii i nie najgłupszych tekstów. Jest też bardzo "beatlesowska".

Jeśli chodzi o "starocie" Paula McCartneya, to nie wszystkie płyty lubię, co jest chyba oczywiste. W tak długiej karierze, która trwa nadal, muszą znaleźć się rzeczy, które nie trafiają w mój gust. Tak jest na przykład z wspomnianym przez Ciebie "Say, Say, Say" z Michaelem Jacksonem. ;) Piosenkę cenię, to w końcu duży przebój, ale... No, nie mój typ, po prostu.
Już wolę "Ebony And Ivory" z Wonderem.



Haha, też uwielbiam jego akcent. :D Moja mama, która nie zna angielskiego, zawsze kiedy słucham piosenki śpiewanej przez Paula, mówi, że żałuje, że nie zna tego języka, bo tak cudownie brzmi. :)

Ale trzej pozostali Beatlesi też zasługują pod tym względem na uwagę. Pewnie zauważyłaś ten - ja to tak nazywam - nosowy wokal Georga Harrisona, zmysłowy, delikatny. John ma oryginalną barwę, dźwięczną, mocną, ostrą. A Ringo może nie ma takich zdolności wokalnych czy kompozytorskich (John i Paul zazwyczaj pisali dla niego jedną piosenkę do zaśpiewania na płytę, ale musiała być prosta), ale jego głos, szczególnie na początku, brzmiał chyba najbardziej dorośle, dojrzale. I pozostał ciekawy.



A żeby było w temacie, to chciałam jeszcze podzielić się z Wami, jeśli ktoś nie zna, genialną kompozycją Pink Floyd, których ostatnio męczę dość usilnie.
Co dziwne, płyta "The Dark Side Of The Moon" nigdy nie byłą specjalnie prze mnie lubiana, ponieważ nieco przytłacza mnie swoim całkowicie pesymistycznym przekazem. Zdecydowanie bardziej lubię "Atom Heart Mother" za utwór tytułowy, "Meddle" za "Echoes" no i oczywiście "The Wall".
Piosenka (choć to trochę niefortunne słowo w tym wypadku), która zachwyciła mnie już bardzo dawno od pierwszego przesłuchania i która zachwyca mnie nadal tak samo:
Pink Floyd - Echoes

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #157 dnia: Styczeń 13, 2014, 09:59:28 »
Piosenka, która...w tak cudowny sposób przeniosła mnie w lata 70-te.

Właściwie niedawno odkryłam. Nawet nie wiedziałam, że jest taka wokalistka  ::) Jakoś festiwalu w Kołobrzegu nie oglądałam, gdzie często występowała Tak, ta pani specjalizowała się w piosence żołnierskiej, gdzie melodię są na marszową nutę. Podobno wydała również płytę z okazji wyborów Miss Polonia w 1989 roku, chcą wpasować się w  muzycznie odmienne lata 80-te,. Tak więc płyta "Dżinsowy świat", a zwłaszcza "Przysłowia" to taki wypadek przy pracy , ale wypadek wspaniały. Że zacytuję słowa autorki artykułu na stronie T-mobile: " To polskie trzy grosze w temacie jednego z najciekawszych zjawisk w muzyce lat 70. czyli folk-funku (por. Sandy Denny, Bonnie Dobson). Gdyby debiutancki "Dżinsowy świat" wpadł w ręce, dajmy na to, superkolekcjonera Andy'ego Votela z Finders Keepers, pani Irena mogłaby zostać niespodziewanym odkryciem na miarę Susan Christie".

Tekst interesujący (przypomina, że przysłowia są mądrością narodu)...ale to muza jest absolutnie genialna. Panie i panowie Irena Woźniacka w "Przysłowiach":
Przysłowia - Irena Woźniacka Polish funk

Jak ja mogłam tego wcześniej nie słyszeć, nie znać  <olaboga>

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #158 dnia: Luty 04, 2014, 09:58:24 »
Piosenka, która...swoim jednym wersem przywraca mi wiarę w sens.
W sens życia najbardziej. A jeśli nawet za którymś razem sensu całkiem nie przywróci to na pewno pomaga się pogodzić z tym co jest " bo trzeba przetrwać cały ten zgiełk i dograć to do końca". I chociaż tekst podejrzewam dotyczy bardziej środowiska artystów, show businessu, parcia na szkło i takich tam spraw to muszę przyznać, że sporą część tekstu można potraktować uniwersalnie i odnieść do sytuacji czysto -przyziemno - życiowych. Życie chyba jednak warto dograć do końca.

Budka Suflera - Cały mój zgiełk (1985) HQ


Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #159 dnia: Maj 04, 2014, 19:50:43 »
Piosenka, która...wpadła w ucho, wlazła do głowy i nie chce wyjść. Polecam w nadziei, że się wtedy ode mnie odczepi...chociaż w sumie nie chciałabym tego tak całkiem, bo fajna jest i się jej dobrze słucha...no ale ileż razy można na dobę <bezradny>
Ale kiedy usłyszałam pierwszy raz to nie wiedzieć czemu miałam ciary jakieś...

Keith Sweat Featuring Athena Cage - Nobody (Video)

Chyba oddałabym wszystko za takie zęby ;D

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #160 dnia: Czerwiec 24, 2014, 10:30:41 »
Kolejna piosenka, która czeka na odklejenie się ode mnie.
Stwierdziłam, że taki sposób działa :)
Piosenka polska, opolska, chociaż akurat z pierwszego koncertu w historii kiedy zastosowano playback :P Niemniej ma ładny tekst a wokalistka ładnie śpiewa na żywo, co udowodniła niejednokrotnie, nawet w Opolu i nawet podczas tego samego festiwalu. Tak więc spokojnie, powtórka z pani Mandaryny byłaby wykluczona. Kro lubi takie klimaty to się ucieszy, a kto iny tylko westchnie: "znowu" :P

Joanna Zagdańska - Prześnij (Opole '87)

Nikt już poza mną nie ma propozycji do tego wątku? ;)

Offline Justek

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2302
  • Płeć: Kobieta
  • we are only the sun
  • Wyróżnienia:
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #161 dnia: Sierpień 02, 2014, 20:39:05 »
...nie może wypaść mi z głowy! Wlazła jakiś czas temu i nie mam siły, aby się jej pozbyć :P Piosenka bardzo popularna, ale radzę się nie zniechęcać. Połączenie pięknego głosu wokalistki z cudownie brzmiącym językiem francuskim to jednak nie jest zbyt spotykane zjawisko w rozgłośniach radiowych i dlatego tak bardzo zapada w pamięci. A jak doda się do tego całkiem mądry, liryczny tekst...można się zakochać :) lub chociaż zauroczyć. Tą jakże miłą i zupełnie niewinną piosenką.

Indila - Derni?re Danse (Clip Officiel)

Offline Mintek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1047
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polski faszysta
  • Wyróżnienia:
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #162 dnia: Sierpień 05, 2014, 10:56:46 »
Przez tą piosenkę myślałem, że radio w samochodzie mi się popsuło :D
"Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem. Możesz być lepszy ale gołąb i tak poprzewraca figury, nasra na szachownicę i będzie się cieszył, że wygrał"

Offline Justek

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2302
  • Płeć: Kobieta
  • we are only the sun
  • Wyróżnienia:
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #163 dnia: Sierpień 05, 2014, 12:24:40 »
Przez tą piosenkę myślałem, że radio w samochodzie mi się popsuło :D
Dlaczego?

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Piosenka, która...
« Odpowiedź #164 dnia: Sierpień 05, 2014, 21:12:54 »
Ten kawałek jest uroczy <serduszko> Głównie dlatego, że po francusku (ćwiczę dzielnie przed wielkim zjazdem rodzinnym :D). Szkoda tylko, że do jakiejś reklamy go wypożyczyli i trochę spowszedniał...
Albo mi się wydaje, że tak było  <mysli>