Autor Wątek: Reggae i jego odmiany  (Przeczytany 8153 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Amaranth

  • Art's Souls
  • *****
  • Wiadomości: 1664
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Reggae i jego odmiany
« dnia: Wrzesień 11, 2012, 20:00:03 »
Reggae ? styl we współczesnej muzyce rozrywkowej, powstały pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku w Kingston na Jamajce.
Stanowi najbardziej charakterystyczny gatunek muzyki jamajskiej. Światowy rozgłos zyskało w latach siedemdziesiątych dzięki twórczości Boba Marleya, choć wbrew powszechnej opinii nie był on jedynym prekursorem gatunku. Ukształtowało się w wyniku stopniowej ewolucji (polegającej m.in. na spowolnieniu tempa) muzyki ska, poprzez przejściowy styl rocksteady. Charakterystyczny dla reggae schemat rytmiczny, łączący wyrazistą linię basu i beat perkusyjny, określa się mianem riddimu. Reggae jest szczególnie popularne w środowisku ruchu Rastafari.


Reggae słucham od bardzo dawna. Miałam taki czas w swoim życiu, że kompletnie przestawiłam się z muzyki jakiej słuchałam, czyli pop i disco teraz dziwię się jak mogłam czegoś takiego słuchać. na reggae, dancehall, ska.  <mowca>
Pierwszą kapelą reggae, która zachęciła mnie do tej muzyki był Daab. Później zaczęłam wyszukiwać coraz więcej podobnych wykonawców i w ten sposób zmieniłam swoje nastawienie do muzyki o 180 stopni.
Słucham głównie polskiego reggae. Jakoś tak mam, że wolę polską muzykę, ale zdarzają się wyjątki. ;)
Uwielbiam Juniora Stress'a, Nefre, EWR, CGB, Maleo RR, Gutka, Habakuk, Tabu i wielu innych wspaniałych artystów reggae.
Wielu ludziom reggae kojarzy się z ćpaniem i syfem. Kolejny stereotyp. Reggae jest muzyką niezwykle pozytywną.
Jeżeli chodzi o moich rówieśników to niewielu z nich słucha reggae. Właściwie to prawie nikt.

Ktoś z Was, podobnie jak ja, jara się tą muzyką?  <muza>
Macie swoich ulubionych muzyków, kawałki, płyty?

Zapraszam do dyskusji.  :buzki:

Offline Anuszia

  • Pink Cadillac
  • *****
  • Wiadomości: 335
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Reggae i jego odmiany
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 11, 2012, 21:25:04 »
Ja może i wielką fanką reggae nie jestem, pewnie nie znam za dużo kawałków, ale pare swoich takich mam :)
Zaraziła mnie koleżanka no i ta pozytywna energia, która płynie z tej muzyki.
Nie słucham wykonawców, tylko bardziej kawałki. Byłam nawet raz na koncercie reggae, występował EastWest Rockers i powiem, że to był jeden z fajniejszych koncertów, na jakim byłam. ;)

Mój taki naj kawałek jeśli chodzi o reggae to Wstaję Rano - EastWest Rockers. Tekst sprawia, że za każdym razem pojawia się uśmiech na mojej twarzy. Potrafiłam codziennie rano zaczynać dzień od tego utworu, uśmiechając się do siebie pod nosem.
Z tego zespołu lubię też Będę na pewno, Dotknąć Cię, Kawałek szczęścia, Łap oddech, czy Tak niewiele czasu. Ta ostatnia to było takie podsumowanie moich przygotowań maturalnych... :D

Kolejną moją naj jest Mesajah - Każdego dnia. Podobnie jak z Każdego Dnia, piosenka pozytywna i taka.. naładowana emocjami. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że tyle emocji może mieć w sobie utwór.

Ras Luta - Walcz caly czas, kolejna piosenka, która daje do myślenia. Kurcze, każda z nich, ma jakąś swoją historię, w jaki sposób ją poznałam i jak analizowałam tekst. Każdy kawałek jakoś odnosi się do mojej rzeczywistości. To jest niesamowite w tej muzyce. :)

Jeszcze... Marika! Moje serce, czy Siła ognia, ta druga to w ogóle była dla mnie ważna ze względu na tekst i okoliczności, w których zaczęłam jej słuchać.

Jak mówiłam, znam raczej pojedyncze utwory, pewnie o niektórych zapomniałam wspomnieć, ale dla mnie większość piosenek reggae to jest historia z nimi związana, więc mam ogromny sentyment do nich wszystkich i lubię do nich powracać :)
Czas nie leczy ran.
To my w swych czynach uzdrawiamy
Nasze chore dusze,
Dzieci naszych lęków.
W Tobie tonę i
Zapominam.

music!

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Reggae i jego odmiany
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 11, 2012, 21:37:47 »
Ja również fanką nie jestem. Kompletnie nie mam pojęcia co się teraz w tym gatunku dzieje i pewnie się długo nie dowiem. To, co zapodała Anuszia też pierwszy raz widzę i słyszę. Dla mnie reggae to wspomniany Daab a przede wszystkim Bob Marley. Jego "Bad boys"  czy "No woman no cry"  <serduszko> wywołuje do dzisiaj same ciepłe wspomnienia i skojarzenia. no i Bednarek (wielki miłośnik), który cała wiosnę przekonywał, że każdą piosenkę można zaśpiewać w  tym stylu :)

Offline Mintek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1047
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polski faszysta
  • Wyróżnienia:
Odp: Reggae i jego odmiany
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 12, 2012, 06:44:26 »
To ja chyba jakiś dziwny jestem bo mnie reggae mocno dołuje.....    <placze>
"Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem. Możesz być lepszy ale gołąb i tak poprzewraca figury, nasra na szachownicę i będzie się cieszył, że wygrał"

Offline Amaranth

  • Art's Souls
  • *****
  • Wiadomości: 1664
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Reggae i jego odmiany
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 12, 2012, 10:22:07 »
Oj Mintku, może słuchałeś akurat takich tekstów :P
Zwykle reggae podnosi na duchu :) Przynajmniej mnie. :D

Wszystkie utwory, które Anuszia wymieniła znam i lubię :)
EastWest Rockers to jeden z najlepszych polskich zespołów wykonujących ten rodzaj muzyki. Świetne teksty, muzyka, głosy. Chłopaki są genialni. :)

Bednarek przyczynił się do tego, że reggae stało się bardziej popularne w Polsce. Chociaż ja za nim jakoś specjalnie nie przepadam. :P


Offline Łukasz

  • Forumowy Informatyk
  • *****
  • Wiadomości: 234
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wyróżnienia:
Odp: Reggae i jego odmiany
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 19, 2013, 21:39:25 »
Ja za Bednarkiem nie przepadam ale kilka piosenek ma fajnych. Ogólnie słucham Reggae by poprawić sobie humor. Słucham takich wykonawców jak Bas Tajpan, Bob One. Jak ktoś ma smutne dni to ta muzyka daje dużo pozytywnej energii. Polecam.
"Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko trudne do wykonania" Aleksander Wielki

Offline BlackTiger

  • Zaawansowany
  • ****
  • Wiadomości: 705
  • Wyróżnienia:
Odp: Reggae i jego odmiany
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 19, 2013, 22:02:09 »
Maleńczuk śpiewa, że reggae to kocia muzyka, ale ja lubię je. :D Poprawia mi humor, wprowadza w pozytywny nastrój. Już o standardzie czyli Marleyu tudzież Izraelu czy Mr Zoob nie będę mówić... O tych współcześniejszych może...
Szczególnie, od lat urzeka mnie piosenka Natural Dread Killaz "Uwierzyć w siebie"
http://www.youtube.com/watch?v=LJH8dc8nUHo
"A myślisz sobie jak tu źle, jak niemrawo czuje się,
Zniechęcenie ogarnia Ciebie
A dużo pytań, odpowiedzi bardzo mało.
Skąd ten stan? Przecież nic się nie stało!
Patrzysz do tyłu i nie widzisz nic niestety
Patrzysz do przodu i lecą ci łzy,
A pomyśl - bardzo wielu ludzi by chciało
Być na drodze do szczęścia w tym miejscu co Ty
Ja mówię - dosyć, dosyć! Dosyć narzekania!
Dosyć, dosyć nad sobą się użalania!
Życie po to jest żeby je przeżyć
Trzeba komuś zaufać, w coś wreszcie uwierzyć
Każdego ranka podróż zaczyna się od nowa
Dużo lepiej się idzie, gdy podniesiona głowa
Daj sobie wreszcie kredyt zaufania
Masz mało do stracenia,bardzo dużo do zyskania
Każdy ma jakiś talent, więc zacznij coś robić
Po jakimś czasie zacznie Ci wychodzić
Wtedy przyjdzie satysfakcja - nikt Ci jej nie odbierze!
Ale musisz uwierzyć w siebie, uwierzyć szczerze!
Pogódź się z samym sobą, uczyń swoje "ja" bratem
Rastafari Jah pokieruje Twoim światem
I pozbędziesz się zwątpienia, pozbędziesz się troski
Wszelkie problemy zamienią się w drobnostki"
Ten utwór ma tak pozytywne przesłanie i doładowuje energię. Niby prosty tekst, może kiczowaty, ale jest kilka zwrotów, które mogą postawić człowieka do pionu.

Ostatnio także rozwaliła mnie piosenka Ras Luta. Oni są niemożliwi. :D Piosenka stara, usłyszałam niedawno i mnie kupili, bo tekst taki... bliski każdemu. :D
"Znowu nie mam hajsu, o co za rzecz, połowa miesiąca,
Cała działa poszła precz! Joł,
Znowu nie mam hajsu, o co za pech, w kielni pajęczyny,
A w portfelu rośnie mech! Joł."

http://www.youtube.com/watch?v=HFD3JRb9EBE

Jednak polskim mistrzem reggae jest dla mnie Darek Malejonek i jego Maleo Reggae Rockers. On wg najlepiej gra tę muzykę. :)
Poza tym ma bardzo mądre teksty. :)
"Serca nie oszukasz"
http://www.youtube.com/watch?v=3a8WFXn2WFs
"OStrożnie"
http://www.youtube.com/watch?v=DoO1GOrXTHo
i Żyję w tym mieście w wersji też zespołu Maleo ale poprzedniego czyli Houk i baaardzo stary teledysk
http://www.youtube.com/watch?v=bR9dGWmmbyc

To chyba na razie tyle...

Offline Amaranth

  • Art's Souls
  • *****
  • Wiadomości: 1664
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Reggae i jego odmiany
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 07, 2013, 15:44:42 »
O tak, Maleo to jeden z najlepszych na polskiej scenie reggae.

Mnie od rana wzięło na słuchanie Habakuk'a. Dawna miłość do tej kapeli odżyła. Lubię ich bardzo. Mają takie spokojne kawałki, przyjemne dla ucha.
Moją ulubioną płytą jest, i zawsze była, płyta A Ty Siej, na której są ich wersję utworów Jacka Kaczmarskiego. Świetna płyta, warta przesłuchania.

Habakuk - Mury

Habakuk - Krzyk

Habakuk - Źródło

HABAKUK - KONFESJONAŁ

HABAKUK - WĘDRÓWKA Z CIENIEM

<zauroczony>


Offline BlackTiger

  • Zaawansowany
  • ****
  • Wiadomości: 705
  • Wyróżnienia:
Odp: Reggae i jego odmiany
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 07, 2013, 22:48:03 »
Tak też lubię Habakuka :D Chociaż bardziej wersje płytowe niż koncerty. :)
Ale ta "A ty siej" to bardzo dobra płyta. Krzyk jest moim ulubionym utworem, ale też Konfesjonał, Arka Noego, Pijak czy Krajobraz po uczcie.
Muniek Staszczyk i Habakuk - Krajobraz po uczcie
Krajobraz po uczcie swym gorzkim tekstem i lekką muzyką dość mocno na mnie oddziałuje.


A słyszałaś o nowym projekcie lidera Habakuka? Założył zespół Makabunda. Repertuar tego zespołu stanowią głównie stare polskie tanga i foxtroty, powstałe w okresie międzywojennym. Tu można o nich więcej poczytać: /http://www.makabunda.pl/ a tu posłuchać https://soundcloud.com/makabunda. Są też na fejsie.
Może to niezbyt odpowiedni temat, ale żeby nie śmiecić to przy okazji Habakuka wspominam.  :)
Mnie osobiście bardzo Katiusza podoba się:
https://soundcloud.com/makabunda/makabunda-katiusza

Offline Amaranth

  • Art's Souls
  • *****
  • Wiadomości: 1664
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Reggae i jego odmiany
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 08, 2013, 15:00:45 »
O, nie słyszałam. Ale fajnie grają. Broda ma taki przyjemny głos, że chyba wszystko w jego wykonaniu by mnie urzekło. :)

A zna ktoś legendę polskiego reggae - Daab. Wspominałam o nich w pierwszym poście. Najbardziej znanym utworem jest W moim ogrodzie

DAAB - w moim ogrodzie.

Choć ja najbardziej lubię Kalejdoskop moich dróg, w tej nowszej wersji, choć starsza też jest niczego sobie.
Zawsze mi się humor poprawia kiedy słyszę ten początek. :)
DAAB - Kalejdoskop moich dróg

Na mą głowę spadło niebo, spadło niebo pełne gwiazd,
Zobaczyłem całe życie, całe życie jeszcze raz.



Offline Fiołek

  • VolleyGirl
  • Zaawansowany
  • ****
  • Wiadomości: 404
  • Płeć: Kobieta
    • Volley Flash
  • Wyróżnienia:
Odp: Reggae i jego odmiany
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 14, 2013, 15:04:22 »
Mniej więcej rok temu zaczęłam słuchać reggae. :) Do tego typu muzyki chyba mi najbliżej, ale podobnie jak Anuszia słucham i znam raczej poszczególne kawałki. Reggae odstresowuje, daje pozytywną energię, poprawia humor, można się przy nim wyluzować. A jak fajnie jeździ się przy takiej muzyce na rowerze ! <muza>

Napisałam, że słucham pojedynczych piosenek, ale jest jeden muzyk, którego chyba lubię najbardziej. Gentleman - pochodzi z Niemiec, śpiewa reagge i dancehall. To jego utworów znam najwięcej i z tego co pamiętam to od niego moja "przygoda" z reggae się zaczęła. Bardzo spodobały mi się wtedy przemyślane, ciekawe teledyski, przekaz i tak przesłuchałam większość jego piosenek. ;)

To pierwsza piosenka i teledysk, które zobaczyłam, także często do nich wracam:

http://youtu.be/HocOIrbIJZ0

Lubię też posłuchać EastWest Rockers, szczególnie kawałek "Dotknąć Cię", Boba Marleya, Marikę i Mesajah.
Kamil Bednarek ma fajne niektóre piosenki, czasami można posłuchać, ale też jakoś specjalnie nie przepadam. ;)

Habakuka na przykład w ogóle nie kojarzę, więc w wolnym czasie postaram się nadrobić. :D

Offline Amaranth

  • Art's Souls
  • *****
  • Wiadomości: 1664
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Reggae i jego odmiany
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 14, 2013, 15:32:40 »
Gentlemana też znam i też bardzo lubię jego piosenki. Poznałam go dawno temu i słucham go do dziś. Nowsze piosenki też ma przyjemne dla ucha. Od razu do ucha wpadło mi To The top. :)
Gentleman - To The Top ft. Christopher Martin

Teraz zasłuchuję się w najnowszą płytę Ras Luty Uratuj siebie. Przyjemna płyta, jest o czymś i to jest najfajniejsze. Lutę znam z EWR, już pierwsza płyta mnie zachwyciła, druga nie zawiodła. Nie bez powodu nazywany jest polskim królem reggae.

Ras Luta - Każdy nowy dzień

Każdy nowy dzień
sprawia, że rozumiem coraz więcej,
sprawia, że ja kocham coraz mocniej,
a czasu jest coraz mniej...

Offline Fiołek

  • VolleyGirl
  • Zaawansowany
  • ****
  • Wiadomości: 404
  • Płeć: Kobieta
    • Volley Flash
  • Wyróżnienia:
Odp: Reggae i jego odmiany
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 14, 2013, 19:36:18 »
O, To The Top też lubię. :)

Przesłuchałam sobie piosenkę, którą podałaś i bardzo mi się spodobała. Totalnie mój styl. ;) Chyba muszę się bardziej zainteresować Ras Lutą.
Przypomniałam sobie o jeszcze jednym kawałku, który lubię. Już o Maleo pisałyście, ale ja dodałabym jeszcze to:

Maleo Reggae Rockers - Alibi

http://youtu.be/mP7HBwZUxMw
Reggae trzeba poczuć... :) Lubię taką pozytywną muzykę, daje dobrego kopa na resztę dnia. I można się pobujać przy okazji. ;D

PS Jestem w trakcie "zapoznawania się" z Habakukiem. :)

Offline Amaranth

  • Art's Souls
  • *****
  • Wiadomości: 1664
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Reggae i jego odmiany
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 15, 2013, 12:30:21 »
Z Habakukiem warto się zapoznać, bo są genialni, jedni z moich ulubionych, jeśli czujesz reggae to Habakuk na pewno Ci się spodoba :)
Co do Maleo to też znam i też bardzo lubię. Alibi to moja ulubiona. To jak jesteśmy przy Maleo i Ras Lucie to trzeba wspomnieć o Reggae Radio ;D

maleo reggae rockers_reggae radio_new singiel 2009


Jest milion fal - ta jedna poprowadzi Cię,
To reggae radio gra, Ty zaczynasz dzień.
Zobacz świat nabiera barw, bo treścią reggae miłość jest
I na zawsze tak, wolny naród odbiera tą pieśń.



edit:
Gentleman wydał nową płytę New Day Dawn. Pozytywne rytmy, jak ww wszystkich jego kawałkach. Szczególnie wpadła mi w ucho piosenka na miejscu pierwszym The Journey. Na Spotify już jest cała płyta. Fajnie się przy niej buja ;)
Gentlemana poznałam dawno temu, a on jest niezmienny, ma na koncie kilka płyt, a wciąż jest taki... prawdziwy, nie dodaje do swojej muzyki elektroniki, bajerów a mimo to słucha się go z ogromną przyjemnością. Polecam go każdemu :)
Dodam kilka kawałków na zachętę.

Gentleman - The Journey

Gentleman - Road of Life

Gentleman - you remember
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2013, 13:18:12 wysłana przez Amaranth »

Offline Fiołek

  • VolleyGirl
  • Zaawansowany
  • ****
  • Wiadomości: 404
  • Płeć: Kobieta
    • Volley Flash
  • Wyróżnienia:
Odp: Reggae i jego odmiany
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 26, 2013, 16:10:03 »
O nowej płycie oczywiście wiedziałam już od jakiegoś czasu, ale jak to ja... jeszcze nie zdążyłam przesłuchać wszystkich piosenek. ::)

Rytmy podobne, chociaż wydaje mi się, że jeszcze bardziej pozytywne. Takie mam odczucia po przesłuchaniu części utworów. Ma się wrażenie, że te wszystkie melodie są do siebie takie podobne, ale Gentleman zawsze dokłada coś od siebie, że stają się niepowtarzalne. Lubię to. :D

Na razie również najbardziej podoba mi się "The Journey", chociaż każda z piosenek ma coś w sobie.

Ostatnio zasłuchuję się w utworach EastWestRockers. Dają taką energię...  :)