Autor Wątek: Na jazzowo  (Przeczytany 18006 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Na jazzowo
« Odpowiedź #60 dnia: Lipiec 06, 2014, 20:14:25 »
A mnie porwała trąbkowa wersja  <serduszko> Chyba mnie ciągnie bardziej do klasycznego jazzu, jakkolwiek by to nie miał oznaczać.
Jednak chyba inne stulecie miałaś na myśli <mysli> Tak czy owak, obie wersje warte posłuchania. 

Offline El

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Płeć: Kobieta
  • zagubiona w czasie...
  • Wyróżnienia:
Odp: Na jazzowo
« Odpowiedź #61 dnia: Wrzesień 08, 2014, 20:15:41 »
W sobotę miałam fazę na jazz, więc słuchałam go niemal cały dzień.
Takiego "kopa" do sprzątania (musiał być jakiś zastrzyk, bo po męczącym tygodniu w pracy nie miałam na nic ochoty <jezyk>) dał mi Duke Ellington i "Caravan":

Duke Ellington - Caravan

A w przerwie na kawkę (czytaj soczek, bo ani kawki, ani herbaty nie pijam <jezyk>) Miles Davis i "Generique" - genialna muza z genialnego filmu "Windą na szafot".

miles davis "generique"
Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi autami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury, to jednak wypadałoby mieć własną.
Andrzej Sapkowski

Offline 007

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Na jazzowo
« Odpowiedź #62 dnia: Wrzesień 18, 2014, 14:45:44 »
Pozazdrościć gustu, El <ok>
Proponuję zapoznanie się z sylwetką Gingera Bakera, trębacza i perkusisty. Mnie jest bardziej znany z gry na tym drugim instrumencie. Swego czasu czytałem o nim w Jazz Forum, a facet gra jazz od 50 lat , jest autorem wielu projektów, członkiem kilku zespołów, w tym Cream. Ma na koncie również wiele współpracy, widywano go min. z Claptonem :)
Poniżej wynik jego pracy z Ginger Baker Trio. Nazywam to nieokiełznanymi taktami :D Uwaga, przy pierwszym przesłuchaniu może przyprawić o ból głowy :-)

Ginger Baker Trio - Falling Off the Roof (1995) HD

Offline El

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Płeć: Kobieta
  • zagubiona w czasie...
  • Wyróżnienia:
Odp: Na jazzowo
« Odpowiedź #63 dnia: Wrzesień 19, 2014, 21:13:24 »
Pozazdrościć gustu, El <ok>

A dziekuję :)

Ginger Baker - brzmi znajomo, choć nie mogę sobie przypomniec w jakich okolicznościach słyszałam tę nazwę (nie grali czasami do jakiegoś filmu?)<mysli>
Ale to, co tu zaproponowałeś jest świetne i dlatego w najbliższych muzycznych planach mam wysłuchanie paru innych kawałków tego trio.
Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi autami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury, to jednak wypadałoby mieć własną.
Andrzej Sapkowski

Offline Kiki

  • Administrator Forum
  • *****
  • Wiadomości: 1648
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Na jazzowo
« Odpowiedź #64 dnia: Wrzesień 19, 2014, 23:43:00 »
Nie sądziłam, że to kiedyś powiem, ale... Dziś polecam Marysię Sadowską i jej piosenkę "Klikam". Świetna muzyka, tekst z przymrużeniem oka, a i zastanowić się nad nim przez chwilę można.
Co do reszty piosenek z tej płyty byłabym bardzo ostrożna, na próżno było mi żywić nadzieję, że zostały stworzone w podobnym klimacie co "Klikam". Mam w ogóle wrażenie, że to zlepek przypadkowych utworów, ale być może zbyt mało znam twórczość tej pani, by odnaleźć do tego jakiś tajemny klucz.
Marysia Sadowska - Klikam
Jeśli "plan A" nie zadziała, alfabet ma jeszcze 31 innych liter. Nie martw się.

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Na jazzowo
« Odpowiedź #65 dnia: Wrzesień 20, 2014, 07:51:54 »
Nie wiem czemu nikt nie lubi a wszyscy wręcz narzekają na tę Maryśkę? :( Projekt "Tribute to Komeda" był bardzo udany, o którym zresztą usłyszałam po raz pierwszy na tym forum :) Mogę powiedzieć, że wybrałam sobie to na listę w Spotify i często słucham. Ponadto ma on ładny głos, który słychać było już za czasów Tęczowego Music Boxu :D Teraz jak śpiewa, że nie ma miłości albo śpiewa tekst Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej to mam ciarki. Nie wiem...może zachowuje się nie tak jak trzeba? Jest żeńską wersją bufona? <mysli>

Offline Kiki

  • Administrator Forum
  • *****
  • Wiadomości: 1648
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Na jazzowo
« Odpowiedź #66 dnia: Wrzesień 20, 2014, 13:04:51 »
Teraz jak śpiewa, że nie ma miłości (...) to mam ciarki.
Zwracam honor. To właśnie po usłyszeniu jej w tej piosence w duecie z Mateuszem Ziółko pomyślałam sobie, że ma naprawdę cudowny głos. Jak oni to zaśpiewali! Piłowałam do upadłego, swego czasu. Zaczęłam przeglądać youtube w poszukiwaniu czegoś, co mnie równie zachwyci. Znalazłam utwór "Nasza klasa" z projektu "Kaczmarski&Jazz", który do mnie przemówił (a szczególnie jego pierwsza część :D). I nic więcej. Nic. Po jakimś czasie piosenka "Klikam" sama wyskoczyła mi na głównej stronie rzeczonej strony. Zainteresowałam się i zauroczyłam, ale - tak jak już wspomniałam - rozczarowałam się resztą tej płyty. Być może w nieodpowiedni sposób szukam i potencjał, który ta pani w głosie niezaprzeczalnie ma, stworzył utwory, których chciałabym słuchać i słuchać. Na razie znalazłam takie tylko dwa.

Co do samej Marysi, to chyba zniechęciło się do niej gros osób, które oglądało The Voice of Poland, kiedy Sadowska pojawiła się tam w roli trenerki. Dla wielu przestała być uroczą jazzmanką, kiedy zaczęła emanować nie kobiecą seksownością, a seksem wręcz.
Jeśli "plan A" nie zadziała, alfabet ma jeszcze 31 innych liter. Nie martw się.

Offline 007

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Na jazzowo
« Odpowiedź #67 dnia: Październik 21, 2014, 10:26:59 »
Ginger Baker - brzmi znajomo, choć nie mogę sobie przypomniec w jakich okolicznościach słyszałam tę nazwę (nie grali czasami do jakiegoś filmu?)

O tym akurat nic mi nie wiadomo :) Przynajmniej z marszu nie potrafię nic powiedzieć.  ;)

A dla Pań odkopałem staroć, różnorodną gatunkowo, podobnie jak różnorodna gatunkowo  jest cała twórczość Chaki Khan. Zdecydowanie jednak wolę czasy jej współpracy z kapelą funkową niż występy solowe ;) Tak więc właśnie proponuję posłuchać efektu wspomnianej współpracy:

Chaka Khan - Ain't Nobody

Offline El

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Płeć: Kobieta
  • zagubiona w czasie...
  • Wyróżnienia:
Odp: Na jazzowo
« Odpowiedź #68 dnia: Listopad 11, 2014, 17:12:50 »
Monikę Borzym znałam jeszcze przed "Superstarciem". Swoim pierwszym - debiutanckim - albumem "Girl Talk" (świetne wykonania jazzowych hitów) udowodniła, że narodziła się nam nowa perła w morzu polskiego jazzu. A trzeba obiektywnie stwierdzić, że nie jest to wielkie morze. Za to takie, że jak już uda się wyłowić takie właśnie perły, to są one wyśmienitej klasy, doceniane na całym świecie <ok>

Jak się okazuje Borzym potrafi nie tylko interpretować to, co już się kiedyś ukazało. Nowy album - "My Place", to własna twórczość (choć znajdziemy tu także trzy covery - jazzowe opracowanie choćby "Only Girl in the World" Rihanny) a w realizacji muzycznych pomysłów pomagają Monice takie sławy jak John Scofield, czy Chris Potter.


A udział w programie "Superstarcie" pokazał, że Monika Borzym całkiem nieźle odnajduje się także w innych gatunkach :)
Ale oczywiści "Ja dla pana czasu nie mam" było naj, naj, naj ;D A na dodatek ta rewelacyjna swingująca orkiestra <buja_w_oblokach> Jazzowy odcinek był superowy! ;D

Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi autami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury, to jednak wypadałoby mieć własną.
Andrzej Sapkowski

Offline El

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Płeć: Kobieta
  • zagubiona w czasie...
  • Wyróżnienia:
Odp: Na jazzowo
« Odpowiedź #69 dnia: Styczeń 07, 2015, 21:18:43 »
Mój ostatni nabytek, znaleziony pod choinką, to świetny album Miki Urbaniak "Once in a lifetime". Z jak utalentowanej muzycznej rodziny pochodzi Mika nie trzeba chyba tłumaczyć. A klip do jednego z utworów z tego krążka pokazuje, że dziewczyna ma także talent aktorski ;D
Płyta jest niezwykła. Stylizacja utworów swingowa, lata międzywojenne, ale uważny słuchacz "zauważy"w niektórych piosenkach akcenty współczesne: pop i hip hop, czy rap (np. "Flaunt it"), . Tak delikatnie wplecione, że nie tworzą dysonansu.


Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi autami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury, to jednak wypadałoby mieć własną.
Andrzej Sapkowski