Autor Wątek: Poezja śpiewana/Piosenka Aktorska  (Przeczytany 13002 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Poezja śpiewana/Piosenka Aktorska
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 07, 2013, 11:20:46 »
Aznavour wystąpił kiedyś na festiwalu w Sopocie. Wtedy, taka gwiazda, z takim kraju, jeszcze ze "zgniłego Zachodu"  <olaboga> Ale dla przeciętnego zjadacza chleba to było wydarzenie mocne.
Podobnie jak Mirelle Mathieu. jak zaczęła to swoje "Santa Maria de la mer" to wszystkie babcie płakały, a co tam, wszyscy się wzruszali ;) E Tv akurat dawali co tydzień to można było przeżywać to samo na nowo :-)
Jeśli chodzi o mnie i język niemiecki to nie brzmi on dla mnie jak seria z karabinu maszynowego, więc przyjmę wszystko i wszystkiego wysłucham, bo lubię  :P 

Offline BlackTiger

  • Zaawansowany
  • ****
  • Wiadomości: 705
  • Wyróżnienia:
Odp: Poezja śpiewana/Piosenka Aktorska
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 10, 2013, 19:51:25 »
Napisałam pięknego, długiego posta i mnie wywaliło... treść poszła sobie gdzieś.
No nic spróbuję jeszcze raz. Krócej. :P

Dzisiaj 9. rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego, warto więc chyba wspomnieć tu o jego osobie. Kim był każdy z nas chyba w mniejszym lub większym stopniu wie. Tak więc krótko: poeta, prozaik, kompozytor, piosenkarz, twórca tekstów piosenek. Znany głównie dzięki piosenkom o tematyce historycznej i społeczno - politycznej. Najczęściej kojarzony z Solidarnością i Stanem Wojennym.

Kolejną rocznicą jaką dziś wspominamy jest 73. rocznica zbrodni katyńskiej, dlatego zacznę od piosenki "Katyń", która w piękny sposób przedstawia tamto wydarzenie.
JACEK KACZMARSKI-Katyń
"Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy. Po miskach czerepów - robaków gonitwy... Zgniłe zdjęcia, pamiątki, mapy - miast i wsi,
ale nie ma broni, to nie pole bitwy.
Może wszyscy byli na to samo chorzy. Te same nad karkiem okrągłe urazy. Przez które do ziemi, dar odpłynął Boży,
ale nie ma znaków, że to grób zarazy"

Bardzo lubię tez "Obławę". Ta piosenka jest grana i śpiewana w takim tempie, że trzeba mieć niesamowitą dykcję, by to wyśpiewać. :)
JACEK KACZMARSKI-Katyń
"Nie dajcie z siebie zedrzeć skór, brońcie się i Wy! O bracia wilcy, brońcie się nim wszyscy wyginiecie"
Tu są 4 Obławy. Chyba tyle ich powstało. Pierwsza jest najbardziej znana, ale i pozostałe są dobre.

Wspaniałym utworem jest też "Modlitwa o wschodzie słońca". Lubię ją sobie nucić. Dodaje mi często siły. Zresztą wykonuje ją wspaniałe trio. Kaczmarski, Gintrowski, Łapiński. Aż szkoda, że już Panowie nigdy razem na ziemi nie zagrają. Gintrowski także już nie żyje. Zmarł w zeszłym roku, za to Łapiński miał kilka lat temu udar i w sumie nie wiadomo w jakim jest stanie.
Stworzyli wspaniałą muzykę, wspaniałe teksty, które na szczęście nigdy nie przepadną. Przynajmniej mam taką nadzieję.
J. Kaczmarski, P. Gintrowski, Z. Łapiński - Modlitwa o wschodzie słońca

"Krajobraz po uczcie". Umieszczałam go w reggae, w wykonaniu Habakuka, ale warto też wrócić do oryginału.
Jacek Kaczmarski - Krajobraz po uczcie

i na koniec "Kantyczka z lotu ptaka"
Kantyczka z lotu ptaka (Live 1992) - Gintrowski, Kaczmarski, Łapiński

"Co nam hańba, gdy talary
Mają lepszy kurs od wiary!
Wymienimy na walutę
Honor i pokutę!

- Jeden naród, tyle kwestii!
Wszystkich na raz - nie wysłuchasz! -
Zadumali się Niebiescy
W imię Ojca, Syna, Ducha..."

Może kogoś jeszcze natchnie chęć do posłuchania tych i innych utworów..., których to teksty są w sumie nadal aktualne.
Chyba trochę patetycznych treści tu wniosłam. Przepraszam jak za dużo. :) Może nie zanudziłam aż tak.

Offline El

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Płeć: Kobieta
  • zagubiona w czasie...
  • Wyróżnienia:
Odp: Poezja śpiewana/Piosenka Aktorska
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 10, 2013, 13:21:30 »
Jest taki zespół - "Projekt Volodia" się nazywa. Właściwie to powstał tylko na "jeden" raz, w ramach koncertów, których celem było przypomnienie twórczości rosyjskiego barda Włodzimierza Wysockiego. Jednak to, co zespół przedstawił tak się ludziom spodobało, że muzycy postanowili kontynuować pomysł, poszerzając projekt o innych poetów. I tak powstała płyta "To męski świat", na której znalazło się kilka utworów Wysockiego, Toma Waits'a, Martyna Jaques'a, Leonarda Cohena, ale także nowych kompozycji Janusza Kasprowicza (członka zespołu) do wierszy Bursy ("Miłość" - z kontrowersyjną wstawką "tylko rób tak, żeby nie było dziecka"), czy Broniewskiego ("Wiersz antykobiecy" - który nie jest krytyką tej płci jako takiej, bardziej chodzi o to, że autor ma pretensję, iż kobiety gdyby go bardziej kochały, to poeta wielu by rzeczy dokonał).

Nie dokochałyście mnie, wszystkie kobiety...
( Tutaj sobie z cicha westchnę. Rym: "niestety").
Ja bym przy waszej pomocy
nie znał bezsennych nocy,
budziłbym się rano, radosny
i szukałbym rymu do "wiosny",
tomów wierszy byłoby więcej,
mniej alkoholu
( za to nie ręczę, ale bym wolał).
Mniej pod Villona,
mniej pod Baudelaire'a,
ale wielu bym rzeczy dokonał..."
Cholera!


Jak sam tytuł mówi, płyta, to spojrzenie na świat z punktu widzenia "normalnego" faceta. A cóż innego może go interesować w tym świecie? Kobieta i alkohol <szczerzy_sie> I o tym właśnie są zawarte na krążku piosenki, które stanowią wielogatunkową mieszankę. A to dlatego, iż muzycy wchodzący w skład zespołu mają różne muzyczne korzenie. Mamy więc tu utwory podszyte bluesem, jazzem, folkiem a nawet rockiem.
Bardzo ciekawe jest także instrumentarium "Projektu Volodia", oprócz gitary basowej, flamenco, akordeonu, wiolonczeli, mamy takie "specyfiki" jak banjo, ukulele, czy autorski vinofon, zrobiony z pustych butelek po winie.

Projekt Volodia - Ostatni etap

Ta harmonijka w tle jest rewelacyjna. Świetne zastosowanie: jako instrument kojarzący się z więziennym muzykowaniem (tekst), jako naśladowanie syreny pociągowej, no i element wzmacniający nieciekawą sytuację pary więźniów (tekst).

Członkowie często zapraszają do współpracy Mirosława Bakę, aktora, który już nie raz udowodnił, że i barwę głosu, i odpowiednią do interpretacji takich "prostych" śpiewanek wrażliwość ma.

Projekt Volodia - Czekając na wczoraj

Jeśli komuś przypadły do gustu przedstawione utwory, to zapewniam, że pozostałe na płycie też są świetne. Wiem, bo ją posiadam <jezyk>
Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi autami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury, to jednak wypadałoby mieć własną.
Andrzej Sapkowski

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Poezja śpiewana/Piosenka Aktorska
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 17, 2013, 07:52:26 »
A co sądzicie o takim tworze jak Adsu? Wstyd przyznać    <zawstydzony>(a może niekoniecznie aż tak powinnam się wstydzić?  <mysli> ), że wiem o nich od niedawna. Przejrzałam ten temat, nikt nie wspominał  - chyba niczego nie przeoczyłam  <bezradny> Chyba, że ktoś wspomniał w innym wątku..nie pamiętam i z góry przepraszam.  Ja mogę być spóźniona. Może Ty Tygrysku słyszałeś...bo to jakby Twój teren - Kraków  <mysli>
Dla mnie pomimo ostrzejszych tu i ówdzie dźwięków...ale tylko trochę ostrzejszych jak w "Supermarkecie" to dla mnie poezja śpiewana w czystej formie  ;D
Piękna czarownica:
https://www.youtube.com/watch?v=QGRGhNwrCwc

Offline El

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Płeć: Kobieta
  • zagubiona w czasie...
  • Wyróżnienia:
Odp: Poezja śpiewana/Piosenka Aktorska
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 27, 2013, 12:50:58 »
A co sądzicie o takim tworze jak Adsu?

O tej formacji nie słyszałam, ale wydaje się być całkiem niezła.
Pierwsza moja myśl przy przesłuchaniu zaproponowanej piosenki, to skojarzenie z wokalem Tadeusza Woźniaka <szczerzy_sie>.
Jednak słuchając innych utworów wrażenie to ustępuje. Bardzo fajna muzyka i bardzo dobre teksty. Podobała mi się "Samotność w tłumie".

Cytuj
Dla mnie pomimo ostrzejszych tu i ówdzie dźwięków...ale tylko trochę ostrzejszych jak w "Supermarkecie" to dla mnie poezja śpiewana w czystej formie  ;D

Bo w poezji śpiewanej i ostre dźwięki też czasem bywają ;D

Jak chociażby taki rockowo-bluesowy Martyn Jacques ze wspomnianej wyżej płyty "Projekt Volodia"

https://www.youtube.com/watch?v=CltLV-lyEO8

Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi autami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury, to jednak wypadałoby mieć własną.
Andrzej Sapkowski

Offline El

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Płeć: Kobieta
  • zagubiona w czasie...
  • Wyróżnienia:
Odp: Poezja śpiewana/Piosenka Aktorska
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 08, 2014, 20:47:18 »
Prawdę mówiąc, to nie wiem, czy w dobrym temacie tę notkę umieszcza, ale trudno mi określić gatunek tej muzyki.

W Czechach powstała komiksowa animacja "Zamku" Franza Kafki. Jej muzyczną oprawę stworzył powstały w tym celu zespół Kafka Band. Niedawno w TVP Kultura usłyszałam jeden z jego utworów "Ankunft".

Kafka Band - Ankunft - Příchod

A że bardzo mi się spodobał, to odsłucham kilka innych. Są bardzo interesujące!
Na przykład "Grab" (świetna animacja).

Kafka Band - Grab/Hrob/The Grave
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2016, 21:44:29 wysłana przez El »
Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi autami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury, to jednak wypadałoby mieć własną.
Andrzej Sapkowski

Offline El

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Płeć: Kobieta
  • zagubiona w czasie...
  • Wyróżnienia:
Odp: Poezja śpiewana/Piosenka Aktorska
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 24, 2016, 21:59:19 »
Dziś mam fazę na na dawno nie słyszanego Leszka Długosza.
Przyjemnie katuję się dwiema jego piosenkami <muza>
Przecudne tekstowo (pierwsza autorstwa Długosza, druga Tuwima), muzycznie i wokalnie (Długosz) <buja_w_oblokach>
Obie w klimacie wspomnień...

 "...na łąkach mej pamięci..."




Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi autami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury, to jednak wypadałoby mieć własną.
Andrzej Sapkowski

Offline Didi

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Poezja śpiewana/Piosenka Aktorska
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 21, 2018, 15:15:14 »
Z poezją śpiewaną kojarzy mi się Michał Bajor. Niestety nie przepadam za  nim, drażniący człowiek ...  :zla: