Autor Wątek: Twój ulubiony bohater literacki i dlaczego akurat ten?  (Przeczytany 20661 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline 007

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Twój ulubiony bohater literacki i dlaczego akurat ten?
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 05, 2012, 00:50:21 »
Lisbeth - dziecko Larssona
Dzisiaj mogę śmiało powiedzieć, że ta postać wybiła się na czoło moich typów, jeśli chodzi o top 10 ulubionych mieszkańców literatury.
Tajemnicza, specyficzna, inteligentna, dziwna, pogubiona, odważna, nietuzinkowa i to wszystko w jednej małej kobietce. Wygląd zewnętrzny, aparycja intryguje. Taka postać czytelnika płci męskiej potrafi do książki przygwoździć (mówię głownie o sobie) :P

Offline Justek

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2302
  • Płeć: Kobieta
  • we are only the sun
  • Wyróżnienia:
Odp: Twój ulubiony bohater literacki i dlaczego akurat ten?
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 11, 2012, 11:56:28 »
Mysza się wybiła z Joanną od Chmielewskiej, ale ja to chyba przebiję wszystko, gdyż jedną z moich ukochanych bohaterek literackich jest...Judyta  smilie_girl_099 Taaak, Judyta z "Nigdy w życiu", Judyta z "Ja Wam pokażę!' i z pozostałej serii książek autorstwa znienawidzonej tu przez niektórych Katarzyny Grocholi z serii "Żaby i Anioły". Mało kto- znając mnie- wierzy w to, że czytając tyle różnych fantastycznych książek, ja upodobałam sobie akurat taką Judytę. Nic jednak na to nie poradzę- Judyta jest moją miłością odkąd pierwszy raz sięgnęłam po książki Grocholi, a było to mniej więcej jakieś 5 lat temu. Jedna z nielicznych bohaterek, z którą czuję się rzeczywiście związana, z którą jestem w stanie- pomimo wielu różnic między nami- aż tak się utożsamić. Te książki z jej przygodami to chyba jedyne, które mogę czytać w każdych warunkach, nawet tych mało sprzyjających- ostatnio np. podczas zabiegów fizykoterapii  :th_girl_haha: Ona po prostu dobrze na mnie działa, potrafię się doskonale odstresować czytając o tym, co się jej przydarzyło, bo to tak, jakbym czytała...bo ja wiem...historie jakieś przyjaciółki, bliskiej koleżanki? ;)

Kiedyś taką Judytą była dla mnie Ania, która pewnego dnia zamieszkała na Zielonym Wzgórzu, a jednocześnie- w moim małym, dziecięcym świecie smilie_girl_269 Kiedy o niej pomyślę, jakoś mi ciepło jest na sercu, bo już jakieś 7-8 lat minęło odkąd się z nią pierwszy raz "spotkałam" i pamiętam jaką fajną odskocznią była dla mnie jej historia i jak wtedy, jako stosunkowo małe stworzenie, przeżywałam wszystko, co przytrafiało się Ani- jak się z śmiałam, jak płakałam razem z nią, no i w końcu- jak razem z nią dorastałam- duchowo i literacko przede wszystkim. To był fantastyczny czas i myślę, że jeszcze nie raz sięgnę sobie po jakąś książkę z tej serii (co już niejednokrotnie czyniłam), aby poczuć to wszystko na nowo  smilie_girl_241

A już odchodząc od tych postaci lubianych głównie przez moją wrażliwą, romantyczno-kobiecą część duszy postaci, to bardzo lubię Geralta z Rivii, czyli słynnego Wiedźmina, postać wykreowaną przez Andrzeja Sapkowskiego oraz Wolhę Redną z książek o Wiedźmie autorstwa ukraińskiej autorki Olgi Gromyko. Uwielbiam ich za wspaniałe poczucie humoru, którym obdarzyli ich autorzy, za charakter, za cięty język  :th_girl_haha:, Wolhę dodatkowo za to, że jest taka zadziorna i pewna siebie, szalona...prawdziwa dziewczyna "z jajami" :D

Offline Amaranth

  • Art's Souls
  • *****
  • Wiadomości: 1664
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Twój ulubiony bohater literacki i dlaczego akurat ten?
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 04, 2012, 15:48:45 »
jedną z moich ukochanych bohaterek literackich jest...Judyta  smilie_girl_099 Taaak, Judyta z "Nigdy w życiu", Judyta z "Ja Wam pokażę!' i z pozostałej serii książek autorstwa znienawidzonej tu przez niektórych Katarzyny Grocholi z serii "Żaby i Anioły".
Piąteczka ;D

W swoim życiu, wstyd się przyznać, nie czytałam zbyt wiele książek, ale z tych których przeczytałam największą sympatią obdarzyłam właśnie Judytę. :D
Jak do tej pory przeczytałam tylko 'Nigdy z życiu', ale teraz wzięłam się za 'Serce na temblaku'.
Historia Judyty bardzo mi się spodobała. Taka zakręcona wariatka, która nagle traci wszystko. Dała sobie radę, spotkała w końcu faceta, który dał jej szczęście i wszystko jej się pięknie ułożyło. :)
Także Judyta to mój number one w literaturze. ;D

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Twój ulubiony bohater literacki i dlaczego akurat ten?
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 04, 2012, 16:26:12 »
Dziewczyny, z tą Judytą jako bohaterem literackim to Was naprawdę podziwiam. Zdaję sobie sprawę, że to postać literacka, ale dla mnie to tylko postać filmowa o twarzy Stenki. Taką ją ubóstwiam. Czytać próbowałam, ale Grocholi tak chronicznie nie znoszę, że zwykle to czytanie kończy się to na 3 stronie ;) A wszelka niezgodność ze scenariuszem filmowym chyba by mnie dobiła jeszcze ;P
Ale zdaje sobie sprawę, że to kwestia gustu. Jak mawiał pewien klasyk: "Jeden lubi pomarańcze a drugi jak mu nogi śmierdzą" ;D

Ja do swojej listy dopisuję Teodora Szackiego. Prokuratora, który:
- starzeje się jak wszyscy ludzie i co bądź mu dolega
- popełnia błędy i czasami pakuje się w kłopoty
- pomimo wszystko stoi na straży prawa i konstytucji (vel nie jest przekupny)
- nie udaje dziewicy orleańskiej
- miewa przygody...i kaca

Zresztą opiewałam go już, i nie tylko ja, przy okazji referowania książek w odpowiednim wątku. Niestety autor go nie chce chyba dłużej, więc nie pomieszka biedaczek w zbyt wielu książkach już <placze>

Offline Amaranth

  • Art's Souls
  • *****
  • Wiadomości: 1664
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Twój ulubiony bohater literacki i dlaczego akurat ten?
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 04, 2012, 17:01:56 »
To prawda, że czytając 'Nigdy w życiu', czy 'Serce na temblaku', które dosłownie minutę temu skończyłam, przed oczami miałam Stenkę i Żmijewskiego. ;D
Ale wiadomo, że książka różni się od filmu. Ja kocham za równo książkę, jak i film. :)

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Twój ulubiony bohater literacki i dlaczego akurat ten?
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 16, 2013, 18:08:46 »
Cytuj
Kto Waszym zdaniem powinien zagrać głównego bohatera jeśli miała by powstać nowa "Wyspa Złoczyńców"?
Tomasz N.N.-Jakub Gierszał
Moim zdaniem świetnie się nadaje.

Wątek został zamknięty, słusznie zresztą, ale sam temat mnie trochę zaintrygował, więc pozwolę sobie odpowiedzieć.
Jakub Gierszał, przy całej mojej być może sympatii, się do tej roli nie nadaje. Głównie dlatego, że nie wygląda mi na osobę (może bardziej, nie będzie wyglądał) po studiach, oczytaną, ze sporym doświadczeniem i oprószoną lekką siwizną. Pan Samochodzik jest historykiem sztuki, choć w jednej z powieści (o ile pamiętam jawi się jako dziennikarz) a Batura jest jego kolegą ze studiów. Mikulski kiedy  zagrał Tomasza N. N  miał już 40tkę na karku.
Ja bardziej widziałabym w tej roli Marka Bukowskiego...ach <serduszko>

Napisałam tutaj posta...choć może on faktycznie lepiej wyglądałby w "Ekranizacjach"? Hmmm...pozostawiam decyzję autorytetom. 

Offline użytkowniknn

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Twój ulubiony bohater literacki i dlaczego akurat ten?
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 16, 2013, 19:16:15 »
Ale znalazłem tutaj:
http://forum.gazeta.pl/forum/w,15638,12757174,12778163,Re_Ile_lat_mial_Tomasz_w_Templariuszach_.html
Tutaj:
http://www.nienacki.art.pl/d_datowanie_akcji_ksiazek.html
Rzekomy wiek pana Samochodzika,więc chciałem aby się to jakoś z książką zgadzało.
Dziwne taki młody i nie chciał Zaliczki ani nie miał ochoty na Karen Petersen.On się bał kobiet?
Krzysztof Krawczyk- "Diabelskie Szczęście" - Magda Wójcik i Marek Bukowski w serialu "Dom"
Masz tego swojego Bukowskiego,ale Tomasz N.N.był blondynem,dziwnie by wyglądał.


Offline El

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Płeć: Kobieta
  • zagubiona w czasie...
  • Wyróżnienia:
Odp: Twój ulubiony bohater literacki i dlaczego akurat ten?
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 16, 2013, 21:51:37 »
Pan Samochodzik - Marek Bukowski (z lekka tajemniczy, skryty), albo... Maciek Stuhr (chyba bardziej wizualnie pasujący do tej roli, no i z harcerzami go lepiej widzę niż Bukowskiego) <jezyk>
Batura - Andrzej Chyra, ewentualnie Robert Więckiewicz (dwa różne z wyglądu typy, ale obaj idealni na uroczych cwaniaków) <szczerzy_sie>
Karen - hmmm... Cielecka, a może... Grabowska (Cielecka bardziej pasuje do Karen Szykulskiej, a Grabowska do Karen książkowej)<tancze>
Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi autami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury, to jednak wypadałoby mieć własną.
Andrzej Sapkowski

Offline Jean

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2669
  • Płeć: Kobieta
  • Wyróżnienia:
Odp: Twój ulubiony bohater literacki i dlaczego akurat ten?
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 16, 2013, 22:05:22 »
Tutaj:
http://www.nienacki.art.pl/d_datowanie_akcji_ksiazek.html

Myślałam, że jak przeczytałam "Ja- człowiek" o. Krąpca to już wszystko inne będzie dla mnie lekką lekturą. Myliłam się.

Ad rem. Może być młody Stuhr, aczkolwiek jeśli ma być Chyra to bardziej mi Bukowski pasuje, któremu zawsze można włosy rozjaśnić :P

Pan Jakub pomimo statecznego już wieku (powiedzmy) ma nadal wygląd maturzysty...

Offline użytkowniknn

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Twój ulubiony bohater literacki i dlaczego akurat ten?
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 16, 2013, 22:54:13 »
Przyszedł mi do głowy jeszcze Sebek Fabijański albo Maciej Radel.
Ktoś tu dał na Karen z Templariuszy,Emilka Komarnicka dałaby radę.
Batura-Kościukiewicz
Dobra skoro już tak przy Templariuszach jesteśmy to dawajcie dalej!

Offline Xr

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 67
Odp: Twój ulubiony bohater literacki i dlaczego akurat ten?
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 10, 2013, 22:01:24 »
Dyrektor Marczak-Franciszek Trzeciak
Petersen-Marian Dziędziel
Anka-Andżelika Piechowiak
Kozłowski vel Malinowski-Witold Wieliński
Dawajcie swoje typy  <ok>

Offline Maleńka

  • Przyjaciel Forum
  • *****
  • Wiadomości: 2304
  • Płeć: Kobieta
  • Don't be afraid!
  • Wyróżnienia:
Odp: Twój ulubiony bohater literacki i dlaczego akurat ten?
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 11, 2013, 07:17:26 »
Czy to jest wypowiedź na temat?
Twój ulubiony bohater literacki i dlaczego akurat ten? - nie wiem co to ma wspólnego z podawaniem swoich typów odnośnie ekranizacji książki.
Nie przeglądaj forum anonimowo :) Dołącz do nas, zarejestruj się już dziś ;) Zapraszamy <komputer>

Offline Nieprzenikniona

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Płeć: Kobieta
Odp: Twój ulubiony bohater literacki i dlaczego akurat ten?
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 05, 2013, 15:18:18 »
Moją ulubioną bohaterką literką jest Ania Shirley, tytułowa bohaterka serii Ania z Zielonego Wzgórza. Przeczytałam kilka części tej wyjątkowej serii. Ania jest świetną osobą, gdy byłam młodsza i jeszcze do podstawówki chodziłam, nawet marzyłam, by zaprzyjaźnić się z kimś takim, jak ona.  <zawstydzony> Ogromne poczucie humoru, bujna wyobraźnia, do tego jest przeuroczą osóbką. Jej przygody czytało się z zapartym tchem, do tej pory jestem nią bardzo zauroczona. Jeśli znajdzie się tu fanka przygód Ani, zachęcam do przeczytania artykułu dotyczącego autorki powieści, Lucy Maud Montgomery. Okazuje się, że nie była szczęśliwą kobietą, miała skłonności do depresji. http://kultura.onet.pl/ksiazki/artykuly/lucy-maud-montgomery-myslala-ze-jest-zla-pisarka,1,5538259,artykul.html

Offline Ghost

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 44
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Twój ulubiony bohater literacki i dlaczego akurat ten?
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 13, 2013, 18:08:12 »
Mój ulubiony bohater literacki mam ich wielu. Ale jednym, którego lubię przygody jest Jakub Wędrowycz.

Jest on bohaterem książek Andrzeja Filipiuka, autora którego książki lubię czytać. Ale to już inny temat...
Co do samej postaci Jakub Wędrowycz jest no cóż bimbrownikiem i egzorcystą. Przeżywa  dość niezwykłe przygody w które są wmieszane wszelakiej maści istoty fantastyczne wróżki, wampiry itp. A to poluje na nie a to usiłuje coś z nimi zrobić. Na ogół przebiega to w komiczny sposób przez co jest naprawdę sympatyczną postacią, cały czas zaskakującą czymś nowym.  <niecierpliwy>
Jest po prostu nie przewidywalną postacią. Owszem może wzbudzić lekkie kontrowersje bo jest związany z alkoholem ale zazwyczaj on staje się czynnikiem napędzającym wydarzenia.  :P
Jak dla mnie luźny pozytywny bohater, którego naprawdę lubię.  <lubieto>

Offline Mintek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1047
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polski faszysta
  • Wyróżnienia:
Odp: Twój ulubiony bohater literacki i dlaczego akurat ten?
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 17, 2013, 14:02:49 »
Hehe, racja. Jakub jest nie do pobicia (i nie do przepicia). A jak sobie jeszcze do kompanii dobierze Semena Korczaszkę i Józefa Paczenkę... to już "czacha dymi".

Też bardzo lubię książki pana Pilipiuka, kiedyś miałem okazję poznać go i wysłuchać arcyciekawego wykładu o słowiańskich obyczajach pogrzebowych (zawodowo pan Pilipiuk jest archeologiem).
"Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem. Możesz być lepszy ale gołąb i tak poprzewraca figury, nasra na szachownicę i będzie się cieszył, że wygrał"